Infrastruktúrafejlesztés a Savaria Műszaki Intézetben

Infrastruktúrafejlesztés a Savaria Műszaki Intézetben
06/02

2022. június 02. 10:00

ELTE IK Savaria Műszaki Intézet (9700, Szombathely, Károlyi Gáspár tér 4., B008 Tanácsterem)

06/02

2022. június 02. 10:00 -

ELTE IK Savaria Műszaki Intézet (9700, Szombathely, Károlyi Gáspár tér 4., B008 Tanácsterem)


Laborlátogatással egybekötött interaktív bemutató a Szoftver- és Adatintenzív Szolgáltatások Kompetencia Központ program keretében.

A modern, intellektuális tőkén alapuló gazdasági rendszerek egyik fő hajtóerejét a tudásigényes szolgáltatási szektor bővülése jelenti, amely minden korábbinál nagyobb mértékben épül a felsőoktatás 3 missziója, az oktatás, a kutatás és a tudáshasznosítási mechanizmusok integrációjára. E felsőoktatási feladatkör szervezeti megvalósítását jelenti a Szoftver- és Adatintenzív Szolgáltatások Kompetencia Központ, amelyet az ELTE Informatikai Kar vezetése alatt, konzorciumi formában, három szolgáltatási fókuszterületre koncentrálva alakítanak ki: pénzügy, egészségügy és Ipar 4.0.

A célterületeken vállalati és akadémiai versenyképességet egyaránt növelő informatikai megoldásokat, valamint kutatási infrastruktúrát fejlesztenek. A programok a Kompetencia Központ regionális gazdaságfejlesztési célkitűzéseivel összhangban valósultak meg, valamint az ELTE műszaki és informatikai felsőoktatásban játszott térségi szerepének erősödését igazolják. Az ELTE Informatikai Kar rendezvényén a közelmúltban beszerzett korszerű tudományos és műszaki technológiákat mutatják be, amelyeknek  az egyetemi oktatás mellett a Szombathelyen és térségében folyó kutatási és ipari projektekben is meghatározó szerepük lesz. A rendezvény a 2019-1.3.1-KK-2019-00011 Kompetencia Központ program része. 


Program

10:00  Megnyitó, köszöntők

10:30: Intelligens hegesztőrobot bemutató                Az előző évben a projekt keretében egy hattengelyes Yaskawa ipari hegesztőrobotot telepítettek. A roboton a hallgatók a pálya programozáson túl hegesztéstechnológiai alapokat is tanulhatnak. A berendezéssel a korszerű ipar 4.0-s kutatómunkákban is részt tudnak venni az alap- és mesterszakos hallgatók,  a kiberfizikai rendszerekkel kapcsolatos doktori tanulmányaikat folytató kollégák.
Videó

11.00: Szélcsatorna bemutató Az Áramlástan labor a Magyarországon egyedülálló szélcsatorna telepítésével nyílt meg. A zártkörű, vízszintes szélcsatornában áramlások modellezésére és a szenzoroknak köszönhetően áramlási paraméterek (sebesség, nyomás, hőmérséklet) mérésére van lehetőség. Különlegessége, hogy az áramló levegő fagypont alá hűthető, és a vízbefecskendezésnek köszönhetően jegesedési folyamatok modellezésére is használható. Ez az alkalmazási terület Magyarországon egyedülálló, így az alap- és mesterszakos képzésben való felhasználásán túl, kutatási és ipari projektekben, továbbá akár nemzetközi együttműködésekben is fontos szerepet játszik a jövőben.