Ipar 4.0 laboratórium készül Szombathelyen

Az ELTE SEK-en működő Savaria Műszaki Intézet 2017 óta az ELTE Informatikai Kar részeként működik. Jelenleg csaknem kétszázan tanulnak az intézetben Szombathelyen, a legnépszerűbb képzések a gépészmérnök és a programtervező informatikus. A 2019/2020-as felvételi eljárásban duális gépészmérnöki képzésre előzetesen 41-en jelentkeztek, közülük a partnercégek 36 főt választottak ki február közepéig, az első helyes jelentkezések száma a felvételi eljárásban 38 fő.
A cégek alapvetően elégedettek a hozzájuk felvett hallgatókkal, lelkesnek, szorgalmasnak, motiváltnak tartják őket, és minden duális formában tanuló hallgató teljesítette a szükséges kompetencia-kritériumokat. A szombathelyi duális képzésnek jelenleg tizenöt partnervállalata van, amelyek közül a hat alapító vállalat az Aptiv Services Hungary Kft., a BPW Hungária Kft., az Ivy technology Kft., az Opel Szentgotthárd Kft., a Schaeffler Savaria Kft., valamint a TDK Hungary Components Kft.
A Savaria Műszaki Intézet komoly erőfeszítéseket tesz az oktatás és a kutatás területén, hogy megfeleljen a digitalizáció és az Ipar 4.0 új kihívásainak. A gépészmérnöki képzésben megjelent a VR technológiák oktatása, emellett a méréstechnikai, az áramlástechnikai és a motor-szerkezettani labor fejlesztésével párhuzamosan zajlik az Ipar 4.0 labor kialakítása is. Az oktatók módszertani képzését kari forrásból finanszírozott külsős szakember is segíti. A SEK a tervek szerint 2020-ban összesen 400-500 millió forint értékben bővítheti eszközállományát.
A negyedik ipari forradalom során mindezek a folyamatok összekapcsolódnak az informatikai hálózatokkal és a digitális adatokkal. A digitális ipari forradalom nem csak új technológiákat, a munkaerő, a termelési rendszerek és vállalatok hálózatba szerveződését jelenti, hanem reagál a korábbi trendek negatív hatásaira, vagyis a fosszilis energiahordozók nagymértékű és környezetkárosító felhasználására, valamint az emberi munkaerő-kínálat várható csökkenésére is. Kulcsszavai a gép-gép közti kommunikáció, a mesterséges intelligencia, a „dolgok internete” (IoT – Internet of Things), a big data és a felhőszolgáltatások. Magyarországon kutatóintézetek, vállalkozások és oktatási intézmények (köztük az ELTE) részvételével 2016 tavaszán alakult meg az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform, amely az új ipari-gazdasági kihívásokra kíván reagálni.
Forrás: autopro.hu