Junior Prima díjat kapott az ELTE kutatója

2023.12.19.
Junior Prima díjat kapott az ELTE kutatója
Abdai Judit, az Etológia Tanszék tudományos munkatársa az etorobotika terén elért eredményeiért vehette át az elismerést magyar tudomány kategóriában.

A Junior Prima Díjat azok a fiatal kutatók kaphatják, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez.

Abdai Judit biológus oklevelét 2014-ben, doktori fokozatát 2019-ben szerezte meg. Már az egyetemi alapképzés során csatlakozott az Etológia Tanszék munkájához Miklósi Ádám professzor irányítása alatt, amit mesterszakon és a doktori tanulmányok során is folytatott, így került a kutya-robot interakciók vizsgálatát megalapozó csapatba. 2022-ben elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíját, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) posztdoktori pályázatát, valamint az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) ösztöndíját. Jelenleg egy MSCA-Seal of Excellence posztdoktori pályázat keretében a University of Trento-n dolgozik.

Az elsők között alkalmazott autonóm ágenseket (robotokat) az állati viselkedés és kogníció kutatásában,

csatlakozva a viselkedésbiológia legmodernebb irányvonalához. A robot-kutya interakciókkal kapcsolatos kutatásai során egyrészt azt vizsgálja, hogy milyen minimális viselkedést (mozgást, hangadást, reaktivitást) kell mutatnia egy robotnak ahhoz, hogy egy kutya vagy egy ember interaktív partnerként azonosítsa, másrészt, hogy a kutyák csak egyszerű helyzetekben lépnek-e interakcióba a robottal (míg más helyzetekben csak az emberekhez fordulnak), vagy stresszes állapotban a robotok társaságát is keresik.

Az etorobotika számára meghatározó kutatásai jelentős előrelépést jelentenek abba az irányba, hogy olyan interakcióra képes robotokat fejlesszünk, amelyek állatokkal vagy emberekkel is képesek spontán, autonóm módon, de mégis szabályozott körülmények között interakcióba lépni. Abdai Judit

munkássága a gyakorlati felhasználás terén főként a társrobotok tervezésében fontos,

hiszen az etológiai alapon megtervezett robotok idősotthonokban, vendéglátóhelyeken, bevásárlóközpontokban is fontos szerepet kaphatnak.

“Kutatásaink számos információval szolgálnak arról, hogy születésünktől kezdve hogyan különítünk el élő és élettelen tárgyakat, milyen elvárásokat alakítunk ki feléjük, és mindezek hogyan befolyásolják a későbbi működésünket a szociális világban. Az emberrel interakcióra képes robotoknál egyértelműnek tűnhet, hogy a robotok teljesítményét emberekkel történő interakciók során vizsgáljuk, azonban az emberek számos előzetes feltételezéssel rendelkeznek a robotokkal kapcsolatban – akár annak alapján, amit a hírekben vagy filmekben látnak. Ezen felül a mesterséges környezetben mutatott viselkedés nem feltétlenül azonos azzal, ahogy egy természetes helyzetben reagálnának a robot adott viselkedésére. Ezzel szemben a kutyák, akiknek a szociális viselkedése számos hasonlóságot mutat az emberével, naív alanyok, így elő tudjuk tesztelni, hogy a robotok mely jellegzetességei fontosak ahhoz, hogy hiteles szociális partnerként tekintsünk rájuk” – részletezte a fiatal kutató.

Forrás: ELTE Biológiai Intézet