Készségfejlesztés – versenyekkel

2017.06.20.
Készségfejlesztés – versenyekkel
Befejeződtek erre a tanévre a jogászképzés talán legkomplexebb próbájának számító nemzetközi, országos és regionális jogesetmegoldó és perbeszédversenyek. Az ELTE ÁJK hallgatói ismét bebizonyították, hogy mind elméleti tudásuk, mind előadókészségük alapján a legjobbak között vannak az országban.

A jogászhallgatók megmérettetésének nagy lehetőségét jelentik a jogesetmegoldó és perbeszédversenyek. A résztvevők a verseny első – általában írásbeli – részében egy bonyolult jogi probléma megoldásával bizonyítják elméleti felkészültségüket, a második fordulóban pedig megmutatják szónoki és érveléstechnikai képességüket is. Vagyis nagy hangsúly esik arra is, mennyire tud a versenyző hatással lenni a döntéshozókra. A versenybírók többségükben nagynevű, elismert szaktekintélyek, előttük megfelelni nem kis feladat, a kiválóan szereplő diákok így bizton számíthatnak állásra akár a legjobb irodákban is. A jogesetmegoldó és perbeszédversenyek a gyakorlásra éppúgy lehetőséget teremtenek, mint a bizonyításra, miközben a nagyobb megmérettetéseken az állam- és jogtudományi karok is visszajelzést kapnak, mennyire eredményes az oktatómunkájuk.

Az ÁJK hallgatói a 2017/2018-as tanévben minden eddiginél nagyobb létszámban indultak a versenyeken,

s ahol megjelentek, onnan díjakat is hoztak.

A versenytípus jogágak szerint szakosodik. Nemzetközi szinten a legrégebbi és legtekintélyesebb a Philip P. Jessup Nemzetközi Perbeszédverseny, mely 1958 óta várja a világ minden részéről a joghallgatókat nemes versengésre, és ma már 87 ország 550 jogászképző intézményét szólítja meg. A Jessup nemzetközi jogi ügy megoldását adja fel feladatnak. Igaz, ezek az ügyek összetettek, más szakágak ismeretét is erősen igénylik. Az ELTE ÁJK csapata 30 éve vesz részt a versenyen, és egyre jobb eredményeket ér el. Idén négy összecsapásból négy győzelemmel 10. helyezettként a legjobb 32 közé jutott. Egy másik ELTE-s csapat tavaly először indult el az Oxfordban tíz éve megrendezésre kerülő médiajogi és szólásszabadsági perbeszédversenyen, idén pedig már bekerült a nemzetközi döntőbe.

A hagyományos hazai országos versenyek közül idén tizennegyedik alkalommal került megrendezésre az Országos Munkajogi Jogesetmegoldó és Perbeszédmondó Verseny. A versenynek ezúttal a győri Szent István Egyetem adott otthont, ahol hét jogi kar diákjai mérték össze munkajogi tudásukat és előadói képességüket. Az ELTE ÁJK-t hárman képviselték; közülük ketten is harmadik helyezést értek el. 

Immár tradícióként került megrendezésre az Émile Noël EU Kereskedelmi Jogi Perbeszédverseny a Nemzetközi Magánjogi és Európai Gazdasági Jogi Tanszék és Tudományos Diákkör szervezésében. Az EU-s versenyjogra és szellemi alkotások jogára építő verseny szóbeli fordulójában már csak azok a csapatok mérték össze tudásukat, amelyek a megelőző írásbeli fordulóban a legjobban teljesítettek, a rekordmennyiségű jelentkezés miatt mégis két zsűri előtt párhuzamosan folyt a küzdelem. 

A kar egyre inkább támogatja a kommunikációs készség fejlesztését is szolgáló perbeszédversenyeken való részvételt, sőt egyik oktatásfejlesztési projektje újabb támogató lehetőségeket teremt a minél sikeresebb részvétel érdekében. Az érdeklődők számára már az idei tanévben készségfejlesztő kurzust indítottak; fontosnak tartják háziversenyek rendezését, melyeken a hallgatók még „védett” környezetben kipróbálhatják magukat; s vállalják regionális, illetve országos versenyek szervezését is annak érdekében, hogy hallgatóik hazai pályán versenyezhessenek. A kar rendezte például az idei fővárosi büntetőjogi perbeszédversenyt, amelyen az ELTE bizonyított is: az ügyészek versenyében Darák Pál, a védők között Szabó Zsolt végzett az első helyen, Deák Milán pedig második helyet szerzett a védők versenyében.

Évről évre jelentkeznek újabb szakjogágak is versennyel, idén első ízben rendezték meg például a Cooperative Work Országos Szövetkezeti Jogi és Munkajogi Jogesetmegoldó és Perbeszédversenyt, amelynek szintén az ELTE ÁJK adott otthont. Hallgatóink közül Balogh Péter Vajk felperesi pozícióban I. helyezést, Noll Regina alperesi pozícióban II. helyezést ért el, Tuza Karolina pedig különdíjat kapott.

Mint Somssich Réka egyetemi docens, a kari oktatásfejlesztési projekt vezetője egy konferencián elmondta, a jövőben célzott felkészítés fog zajlani a versenyekre How to moot? címmel, a munkába külföldi szakembereket vonnak be, minikonferenciákat szerveznek, és támogatják új nemzetközi versenyeken is a részvételt.

Fotó: Vida István Tamás