Két éve kezdődött az ELTE és az Edisonplatform együttműködése

Két éve kezdődött az ELTE és az Edisonplatform együttműködése
Az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar a 2021/2022-es tanév őszi félévétől, a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar 2023 tavaszától együttműködő szakmai partnere a kisgyermekek fejlesztését célzó, innovatív módszereket egybegyűjtő Edisonplatform programnak.

Az Edisonplatform azokat a szervezeteket gyűjti össze és támogatja, amelyek az óvodások és iskolások ismereteit és képességeit fejlesztik korszerű módon az iskolai kereteken túl: ezek az Edison100 szervezetek. Kapcsolatuk az ELTE Tanító- és Óvóképző Karával két éve kezdődött, azóta a jövő pedagógusai számos workshopon, kerekasztal-beszélgetésen és más rendezvényen mélyülhettek el általuk a legizgalmasabb oktatási technikákban és eljárásokban. 

A 2021/2022-es tanév őszi félévében az elsőéves nappali tagozatos óvodapedagógus hallgatók „A játék pszichológiája és pedagógiája” szeminárium keretein belül,  Böddi Zsófia és Kerekes Valéria vezetésével választottak az Edison100 listáról szervezeteket, amelyekkel a félév során együtt dolgoztak, módszertanukkal, eszköztárukkal ismerkedtek.

Az együttműködéshez közös események és médiamegjelenések is kapcsolódtak, így 2022 és 2023 májusában is megrendezték az Együttélés napot, az ELTE TÓK Neveléstudományi Tanszékének hagyományos programját, melynek fontos célja a nyitottság és társadalmi érzékenység fejlesztése, a sokszínűség elismerése és elfogadása. A rendezvényen Edison100-as szervezetek (például a Jeleven-Jel Alapítvány, a Sulinyugi, a Superar Zeneművészeti Alapítvány, a Varázsmancsok, a Jógakaland, az OncoVR) mutatkoztak be a hallgatóknak és munkatársaknak.

2022 szeptemberében a Metál Pikniken elsősorban az óvodapedagógus mentoroknak és a kar munkatársainak segítettek a kikapcsolódásban, feltöltődésben az Edison100 szervezetek: a Jógakaland például játékos gyerekjógaórát tartott, az Együtt lenni jó! bemutatta, hogy az óvodások és a nyugdíjas házak lakói hogyan fejtik meg együtt a műalkotásokat múzeumi környezetben, hogyan játszanak, alkotnak közösen.

A G7 podcast egyik 2022. májusi adásában Lehmann Miklós tudományos és nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettes és Veres Rita, az Edisonplatform társalapítója beszélgettek az oktatási rendszer folyamatos megújulásának jelentőségéről; arról, hogy miért fontos olyan pedagógusok képzése, akik képesek alkalmazkodni a változásokhoz, újító szemléletet képviselve.

Az Edisonplatform a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karral 2023-ban létesített partnerkapcsolatot Vass Dorottea, az Általános Gyógypedagógiai Intézet adjunktusa közreműködésével. Az Edison100 szervezetek április 11-én egész napos workshopon, szemináriumi kiscsoportos foglalkozások keretében találkoztak a kar hallgatóival és tanáraival. A kurzust, melybe az innovatív módszertanokkal való ismerkedést beillesztették, három oktató vezeti:  Nagyné Schiffer Csilla, Darvai Tibor és Vass Dorottea.

Az Edisonplatformot életre hívó Bridge Budapest magyar vállalkozók által alapított nonprofit szervezet. Célja, hogy olyan üzleti közösséget építsen, amely hozzá tud járulni az értelmes munka világának megteremtéséhez, ahol a tudás és a teljesítmény is számít, és a társadalmi ügyek melletti elköteleződés jelenti a vezetői normát.