Két nyertes projekt az Élvonal – Kutatói Kiválósági Programban

A programra 45 pályázó jelentkezett, mintegy 11,5 milliárd forintos támogatási igénnyel. Az ELTE-ről hat pályázatot adtak be az NKFIH-hoz, ezek közül Demetrovics Zsolt és Katz Sándor projektje is támogatásban részesül.
Az ELTE az egyetlen olyan felsőoktatási intézmény és kutatóhely, melynek két projektjét is kiemelte az NKFIH.
A pályázati támogatást – amely egyenként közel 300 millió forint – a következő öt évben a nyertes projektvezetők kutatócsoport létrehozására vagy bővítésére, illetve világszínvonalú eredményeket ígérő felfedező kutatási projektjük magyarországi megvalósítására fordíthatják.
A beérkezett pályázatok 80%-a a matematikai, fizikai, kémiai és mérnöki tudományok, valamint az orvosi és biológiai tudományok területéről érkezett. A fennmaradó pályázatok mintegy fele-fele arányban a bölcsészet- és társadalomtudományok, valamint az agrár-, ökológiai, környezet- és földtudományok között oszlottak meg.
Demetrovics Zsolt Addiktív Zavarok Budapesti Longitudinális Vizsgálata: Protektív- és rizikófaktorok az addikciós folyamatok hátterében című projektjében a dohányzás, az alkoholhasználat és a drogfogyasztás, illetve az egyes viselkedési addikciók (videójáték-, szerencsejáték-, közösségi média használat, munkafüggőség, hiperszexualitás, kényszeres vásárlás) kialakulásának, fennmaradásának, esetleges megszűnésének folyamatát vizsgálta. Bár ezekről a zavarokról egyre többet tudnak a kutatók, még mindig nincs elegendő információ a lefolyásukról, s mivel a legtöbb esetben a vizsgálatok a probléma kialakulását követően készülnek, keveset árulnak el a kialakulás okairól is. A projekt keretében két populáció (5. osztályos serdülők és 18–34 éves fiatal felnőttek) évenkénti nyomonkövetéses vizsgálatára kerül sor. A felmérések során egyes viselkedéseket, ezek esetleg problémás, addiktív voltát, illetve különböző személyiségjellemzőket vizsgálnak a kutatók, valamint genetikai mintákat is vesznek. A vizsgálat ilyen módon választ adhat arra a kérdésre, milyen tényezők befolyásolják, hogy bizonyos viselkedések egyeseknél problémássá, addiktívvá válnak, miközben másoknál nem.
Katz Sándor A kvantum-színdinamika kritikus pontja című projektjében azt vizsgálják, mi történik az erősen kölcsönható anyaggal, ha magas hőmérsékletre hevítik és nagy sűrűségűre nyomják össze. A protonok és neutronok ilyenkor kvark-gluon plazmává alakulnak, és a körülmények megfelelő megválasztása esetén ez az átalakulás másodrendű fázisátmenet lesz. Ennek a kritikus pontnak megfelelő feltételek meghatározását tervezik a kutatók, amely a felfedezését célzó kísérletek tervezését is segíteni fogja.
Forrás: NKFIH