Kiberbiztonság a tengereken

Március végén rendezték meg az 5. CASSINI Hackathon: Space for Defense & Security versenyt, amelynek idei témája az űradatokon alapuló új digitális védelmi megoldások fejlesztése volt. A kihívások a terepi mobilitás, logisztika és útvonaltervezés, a tengeri fenyegetések, a kritikus infrastruktúra védelme és a katasztrófahelyzetek enyhítése témaköreit ölelték fel. A 10 európai városban párhuzamosan szervezett hackathonon a csapatok a Copernicus földmegfigyelési adatain, a Galileo és EGNOS műholdas helymeghatározási és navigációs szolgáltatásain alapuló innovatív megoldásokat dolgoztak ki.
Az ELTE-s csapat tagjai (MD Jaodun Muntasir, Mohammed Efaz, Kohiro Sannomiya, Nazifa Nazrul Rodoshi, Masato Ito) valamennyien a Computer Science BSc szak elsőéves hallgatói, és Poseidon AI nevű átfogó tengeri védelmi rendszerükkel jelentkeztek a versenyre, amelyen a magyar forduló második helyéig jutottak.
Mivel a tengeri iparban és közlekedésben végrehajtott kibertámadások egyre gyakoribbá és kifinomultabbá válnak, elengedhetetlen, hogy a hajózási társaságok világszerte átfogó kiberbiztonsági megoldásokba fektessenek be eszközeik védelme, valamint az áruk biztonságos és hatékony szállítása érdekében. A Poseidon AI az úgynevezett Generative Adversarial Network (GAN) gépi tanulási modellt alkalmazva kínál átfogó megoldást a tengeri kiberbiztonsági fenyegetésekre a digitális iker AI-rendszerek – HERO és VILLAIN – használatával. A HERO megvédi a hajó informatikai rendszerét a támadások ellen, míg a VILLAIN szimulálja a működést és tökéletes támadásokat hoz létre, amelyekből a HERO tanul és felkészül a védekezésre. A szimulációk és a valós hajóadatok, valamint a Galileo & Copernicus adatainak felhasználásával a HERO kiemelkedő és innovatív védelmi funkciókat biztosít.
Forrás: ELTE IK