Kínai kertek régen és most

Kínai kertek régen és most
10/31

2017. október 31. 17:00 - 18:30

ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)

10/31

2017. október 31. 17:00 - 18:30

ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)


Kósa Géza, a Nemzeti Botanikus Kert vezetője, a Dendrológiai gyűjtemény kurátora tart előadást 2017. október 31-én a Konfuciusz Intézetben. 

Az "Ezerarcú Kína" előadássorozat legújabb része Kína hagyományos és modern kertjeibe kalauzolja el a látogatóikat, különös figyelmet fordítva a növényalkalmazásra, hiszen Kósa Géza dendrológus, Kelet- és Közép-Ázsia flórájának elismert szakértője. Az ő tapasztalatainak, meglátásainak tükrében nyerhetnek betekintést a résztvevők az évezredes kínai kertművészet hagyományaiba, amelynek fontos jellemzője az – alkalmazott növényekhez is köthető – idézetesség és szimbolikusság. A kínai kertművészetben a növényzet nem csupán „építőeleme” a kertnek, hanem erőteljes jelentéshordozó is. A felhasznált növényekhez összetett szimbólumrendszer kapcsolódik, amely a növényekhez köthető hiedelmekből, mítoszokból és számos irodalmi alkotás sokrétű hagyományából táplálkozik.

Csak néhány példa a leggyakrabban alkalmazott növények szimbolikájára: a bambusz a szerény bölcset, a tudást kereső embert és a rugalmasságot testesíti meg, a szilvavirág a tél utáni újjászületést, míg az őszibarack és a fenyő a hosszú élet és a hallhatatlanság jelképe, a fűzfa a barátságot és az élet örömeit, a bazsarózsa pedig a bőséget szimbolizálja.