Kiss Lajos-díjat kapott Bárth János

2020.06.05.
Kiss Lajos-díjat kapott Bárth János
A Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszéke által gondozott díjat idén az ELTE BTK Magyar Nyelvtörténeti, Szociolingvisztikai és Dialektológiai Tanszék adjunktusa vehette át.

A díjat Fehértói Katalin, a kiváló személynévkutató alapította 2005-ben, férje, Kiss Lajos akadémikus, a 20. századi magyar nyelvtudomány kiemelkedő alakja emlékére, amely annak a 40 év alatti hazai vagy külföldi kutatónak ítélhető oda, akinek munkássága a magyar névtörténeti (személy- vagy helynévtörténeti) kutatásokat jelentős, új tudományos eredményekkel gyarapította.

A két-három évente kiosztott díjat a Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszéke gondozza. A kuratórium – mérlegelve a történeti névkutatásban az utóbbi években továbbra is örvendetesen magas szintű teljesítményeket – egyhangúlag úgy döntött, hogy a Kiss Lajos-díjat 2020-ban Bárth Jánosnak ítéli oda.

Bárth János az ELTE BTK Magyar Nyelvtörténeti, Szociolingvisztikai, Dialektológiai Tanszékének adjunktusa. Kutatói pályája a magyar nyelvészet több területét is érinti, melyek szorosan összefüggenek egymással: írásai nagyrészt a névtan, elsősorban a helynévtan tudományterületébe illeszkednek, részben pedig a dialektológiához kapcsolódnak. Kutatásainak emellett meghatározó, karakteres jellemzője az erdélyi és a székelyföldi tematika.

Forrás: Debreceni Egyetem, Magyar Nyelvtudományi Tanszék