Kiváló lehetőségek a Kreatív Európa-programban

2023.05.04.
Kiváló lehetőségek a Kreatív Európa-programban
2023 tavaszán közös sorozatot rendezett az ELTE Bölcsészettudományi Kar és a Kreatív Európa Iroda. Hat előadó tartott előadást az elmúlt hetekben, a sorozatot projektfejlesztő workshop zárja. 

Az előadásokon az érdeklődők megismerkedhettek a Kreatív Európa (Creative Europe) program pályázati területeivel és az elérhető támogatási formákkal, valamint bemutatkozott négy, magyar vezetéssel vagy részvétellel megvalósult – vagy folyamatban lévő – projekt, amelyek képviselői a pályázás menetével és a projektek lebonyolításával kapcsolatban is megosztották tapasztalataikat. A meghívott előadók foglalkoztak partnerkeresési, a projektmenedzsmentet érintő, kommunikációs-disszeminációs témákkal is.

Az előadássorozatot záró, projektfejlesztő workshopon a résztvevők saját, a Kreatív Európa Program fókuszterületeihez illeszkedő projektötletük kidolgozásához kaphatnak segítséget. A workshopra május 10-ig lehet regisztrálni, a részletek itt találhatók.


Mondik Gábor

Az első alkalmon (április 24.) Mondik Gábor, a Kreatív Európa Nonprofit Kft. Kultúra ágának vezetője tartott előadást. Az ág területei közül kiemelkednek az egyetemi oktató-kutatók számára fontos lehetőséget jelentő ún. európai együttműködési projektek (COOP), amelyeket a kicsi (COOP 1) kategóriában minimum három európai ország együttműködésében, bármely kulturális területen (kivéve film) lehet benyújtani. A program prioritásai – közönség, társadalmi befogadás, fenntarthatóság, digitalizáció, nemzetközi projektek, kapacitásnövelés – legalább egy, maximum kettő témát érdemes választani, amelyeket össze kell hangolni a Kreatív Európa átfogó témáival (befogadás és sokszínűség; nemek közötti egyenlőség, környezetvédelem).

Szatucsek Zoltán

Szatucsek Zoltán izgalmas, interaktív előadásában bemutatta azt a több európai levéltár és szervezet együttműködésében megvalósuló programot, amely új közönségfejlesztési stratégiák kialakítását és – a levéltárakban őrzött kincsek révén – az európai kulturális örökség minél szélesebb láthatóságát célozta. A Magyar Nemzeti Levéltár Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Uniós Projektek Igazgatóságának vezetője elmondta, hogy a három nemzetközi kiállítást magába foglaló projekthez számos generáció és célcsoport kapcsolódhatott, beszámolt a rendkívül sikeres kézírás-felismerő crowdsorucing projektjük tapasztalatairól, a levéltári kincseket újraértelmező grafikusok és európai fiatalok munkájáról.

Paszternák Ádám

A második alkalommal (április 25.) Paszternák Ádám, a Kreatív Európa Nonprofit Kft. MEDIA ágának vezetője ismertette az elsősorban az európai filmek, sorozatok és videojátékok fejlesztését és forgalmazását; a filmfesztiválok és mozik támogatását; a filmes szakemberek képzését és a közönségéptő projektek megvalósítását célzó ágat. A MEDIA által jelenleg támogatott képzési és mentori tréningek online adatbázisára is felhívta a figyelmet, amely  az egyetemi hallgatók számára is remek lehetőségeket jelent. Az új kreatív folyamatokhoz, piaci fejleményekhez való alkalmazkodás és a digitális átalakulás előmozdításának érdekében szervezett tréningekre részleges vagy akár teljes ösztöndíjak is elnyerhetők.

László Sára, a háttérben Bóna Judit, a Bölcsészettudományi Kar tudományos dékánhelyettese

A sikeres hazai MEDIA-projektek között számos, a Campfilm produkciós cég által fejlesztett és forgalmazott alkotást találunk. László Sára személyes hangvételű előadásából kiderült, hogy születhet filmterv egy buszmegállóban elkapott beszélgetés alapján, milyen stratégiákat érdemes követnie egy induló producernek vagy rendezőnek, miért fontos elegendő időt biztosítani a filmterv fejlesztésére, és milyen nem várt események változtathatják meg az eredeti koncepciót. A Campfilm egyik alapítója a Visszatérés Epipóba dokumentumfilm és a Természetes fény játékfilm fejlesztési folyamatait mutatta be, így az érdeklődők a pályázati kiírás szempontrendszeréhez kapcsolva ismerhették meg, hogyan zajlik a fejlesztési, a gyártási és az utómunka-szakasz.  

Petrányi Barna

A harmadik alkalommal (május 2.) a Pro Progressione és az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont nyertes projektjeiről volt szó. A Pro Progressione az egyik legsikeresebb hazai Kreatív Európa-pályázó szervezet, számos projektet valósítanak meg az Erasmus+ kiírásaihoz kapcsolódóan is. Petrányi Barna többek között a What’SAP programról beszélt, amelynek célja, hogy a hazai, a csehországi, a szerbiai és a franciaországi társadalmilag elkötelezett kulturális szervezetek módszertanait, valamint a helyi hátrányos helyzetű közösségek támogatását célzó munkáját fejlessze. Szó volt a népzene- és ének-zeneoktatás számos területén felhasználható online platformról, a Folk_ME-ről, melynek szakmai előzménye a – szintén a PP által koordinált – Polyphony Project: a digitális népzenei archívum a projekt során ukrán falvakban rögzített zenefolklórt adja közre. 

Bódi Lóránt

Bódi Lóránt társadalomkutató a szintén a Kreatív Európa által támogatott UNEARTHING THE MUSIC (UMSCENE) projektről beszélt, amely öt különböző európai országban vizsgálta és rendezte adatbázisba a nem demokratikus rendszerekben, 1945 után született zenei kísérletező munkákat. A hazai projektpartner az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont volt, a program során feltárták, dokumentálták, értelmezték és számos interaktív eseményen terjesztették a nem demokratikus rendszerek alatt útjára indult kreatív és előremutató muzikális kezdeményezéseket. Az adatbázisban számos interjú, életrajz és zenei produktum elérhető.

A Kultúra ág soron következő pályázati felhívásai várhatóan 2023 végén, 2024 elején jelennek meg, a Média ág újabb felhívásai ez év őszén várhatók. A sorozatban elhangzott előadásokkal kapcsolatban bővebb információ kérhető a strategia@rk.elte.hu e-mail címen.

 Borítókép: Mondik Gábor és Szöllősi Szilvia, az Egyetemi Stratégiai Iroda vezetője