Klímavészhelyzet és ismeretterjesztés
A világon sorra dőlnek a hőmérsékleti rekordok, és a szélsőséges időjárási jelenségek felborítják az emberek szokásos életvitelét. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) jelentése szerint az élhető éghajlat megőrzése érdekében elengedhetetlen, hogy változtassunk életmódunkon, termelési módszereinken, és alkalmazkodjunk a klímaváltozáshoz. A sürgető helyzet ellenére a társadalom egy része továbbra is szkeptikus és közömbös, mivel a releváns az információk nehezen jutnak túl a tudományos körökön. Éppen ezért létfontosságú az ismeretterjesztés és a tétlenséget okozó félrevezető információk feltárása.
A szimpóziumon francia és magyar döntéshozók, egyesületek, egyetemi oktatók és kutatók vitatják meg a klímavészhelyzet kezelésének sürgető kérdéseit. Köszöntőt mond Jonathan Lacôte, Franciaország magyarországi nagykövete, a bevezető előadásban Ürge-Vorsatz Diána, a GIEC alelnöke, a Közép-Európai Egyetem (CEU) Környezettudományi Tanszékének professzora arról beszél majd, hogyan lehet és érdemes a közvélemény figyelmét felhívni a klímaváltozásra, annak okaira és hatásaira.
A délelőtti szekcióban előadást tart Sophie Szopa, a French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA) légkörkémiai modellezéssel foglalkozó kutatásvezetője, a Koalíció a Tiszta Levegőért tudományos tanácsának tagja; Franck Lecocq, a Nemzetközi Környezetvédelmi és Fejlesztési Kutatóközpont (CIRED) igazgatója; Gelencsér András, a Pannon Egyetem tanára, vegyészmérnök, levegőkémia kutató, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A moderátor Csernus Dóra közgazdász, az Egyensúly Intézet klíma- és környezetpolitikai igazgatója.
Délután Matthieu Berton, a Magyarországi Francia Intézet igazgatója, Botos Marbara, az Energiaügyi Minisztérium klímaügyekért és klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövete, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Földrajz és Környezettudományi Tanszék docense, Anaïs Terrien, a „Klíma Freskó” egyesület elnöke, Djian Sadadou, a Klímaoktatási Hivatal (OCE) nemzetközi kapcsolatokért és kommunikációért felelős vezetője és Éger Ákos közgazdász, a Magyar Természetvédők Szövetsége – Föld Barátai Magyarország ügyvezető elnöke tart kerekasztal-beszélgetést A tudománytól az érzékenyítésig: az éghajlatváltozásról közérthetően címmel, a diskurzust Nagy Réka újságíró (Telex) vezeti.
A programot este Litkai Gergely humorista „30 Minutes Sustainability” című, angol nyelvű stand-up előadása zárja.
A szimpózium francia, angol és magyar nyelven zajlik, szinkrontolmácsolással, a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.