Könyv, talár, tudomány

2022.09.30.
Könyv, talár, tudomány
A Kulturális Örökség Napjai keretében 2022. szeptember 17-én „Könyv, talár, tudomány – Jelképek az Eötvös Loránd Tudományegyetem múltjából” címmel nyílt kiállítás az Egyetemi Könyvtárban.

Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2020-ban egyetemünk gazdag kulturális tárgyi örökségének feltérképezésére az egyetemvezetés támogatásával örökségvédelmi koordinátori hálózatot hozott létre.

„A most megnyílt kamarakiállításon a rendelkezésre álló keretek között mutatják be az egyetem történetének legfontosabb dokumentumait és jelképeit, elsősorban a levéltárban őrzött Egyetemtörténeti Gyűjtemény anyagára építve” – emelte ki a megnyitón Kulcsár Szabó Ernőné Gombos Annamária, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár főigazgatója.

Szögi László, a Könyvtár és Levéltár korábbi főigazgatója, az egyetem történetének kutatója előadásában hangsúlyozta, hogy

minden egyetemnek szüksége van múltja feltárására és tárgyi emlékeinek megőrzésére.

Szerencsésebb egyetemeken ezt a feladatott az egyetem által működtetett múzeum látja el, és régi kívánság, hogy az ország vezető egyetemén is létrejöjjön egy ilyen múzeum. Az ehhez vezető úton mérföldkőként értékelte a most megnyílt kiállítást, amelynek keretében bárki megtekintheti az egyetem legfontosabb dokumentumait és jelképeit.

A kiállításon az egyetem 1635-ben kiadott alapítólevelétől kezdve egészen az alapítás 300. évfordulójáig, 1935-ig láthatók tárgyak és fényképek. A dokumentumok között szerepel Pázmány Péter alapítólevele, amelyen Pázmány saját kezű aláírása és pecsétje is látható, valamint Mária Terézia 1780-ban kiadott „új alapítólevele”, a Diploma Inaugurale, amelyben az uralkodó az egyetem állami kézbe kerülése alkalmából új szervezeti és működési szabályzatot adott az intézménynek. A kiállított fényképeken a 19–20. század fordulóján használt rektori díszöltözetek és jelvények (lánc, jogar) láthatók.

A tárgyak között becses helyet foglal el az 1760-as években készült, a nagyszombati időkből való szertárszekrény, melynek kalandos története példát mutat az örökségvédelem jelentőségére és a közgyűjteményi szakemberek értékmentő munkájára. E szekrényben láthatók az 1935-ös évfordulóra készített faszobrok, amelyek Pázmány Pétert, valamint az egyes karok dékánjait jelenítik meg. Tárlóban kapott helyet az 1777-ben készült pecsétnyomó, amelyen elsőként jelent meg az egyetem ma is használt címere, és amely később színes változatban Mária Terézia oklevelének első lapján is látható. Szintén említést érdemel az első magyar nyelvű, 1848-ban készített pecsétnyomó, valamint az 1935. évi jubileum alkalmából kiadott emlékérem és díszes törvénycikk.

A kiállítóteremben elhelyezett tableten követhető virtuális kiállítás az egyetemi jelképek (címer, jogar, lánc, díszöltözet) történetét napjainkig mutatja be. A kiállítás létrejöttét az ELTE Alumni Központ támogatta.