Könyvszalon Nagydíjjal ismerték el az ÁJK oktatóit

2022.09.27.
Könyvszalon Nagydíjjal ismerték el az ÁJK oktatóit
Három kategóriában adtak át díjakat a II. Magyar Jogi Könyvszalonon. A gyakorló jogászoknak szóló legjobb jogtudományi szakkönyv „Az Emberi Jogok Európai Egyezményének kommentárja" lett, amelyet Sonnevend Pál és Bodnár Eszter szerkesztettek.

Az ORAC Kiadónál megjelent könyv az első átfogó magyar nyelvű kommentár az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez. A szerkesztők előszava szerint „tudományos igényességgel, elsősorban gyakorlati szakemberek számára készült. Cikkenként magyarázza az Egyezményt az Emberi Jogok Európai bíróságának gyakorlata alapján, külön figyelmet fordítva a Magyarországot érintő ügyekre.”

A könyv több szerző közös munkája, elkészítésében közreműködött Bazánth Barbara, Bodnár Eszter, Csekő-Lengyel Nóra Zsuzsanna, F. Rozsnyai Krisztina, Gondola Csaba, Jeney Petra, Kajtár Gábor, Kende Tamás, Koósné Mohácsi Barbara, Orosz Dzsenifer, Pap Dániel, Raisz Anikó, Schanda Balázs, Sonnevend Pál, Sulyok Katalin, Szalayné Sándor Erzsébet, Török Bernát és Uitz Renáta.

A díjnyertes munkát a beérkezett pályaművekből három tagú bíráló bizottság választotta ki, amelynek elnöke Szabó Imre egyetemi tanár, a Magyar Jogász Egylet Tudományos Bizottságának elnöke, Réti László ügyvéd, a Magyar Jogász Egylet főtitkára és Bodzási Balázs közjegyző, a Magyar Jogász Egylet kutatási igazgatója voltak. Az ünnepélyes eredményhirdetésen mások mellett beszédet mondott Mezey Barna egyetemi tanár, az ELTE korábbi rektora is.

A díjat szerkesztőtársa, Sonnevend Pál nevében is Bodnár Eszter vette át.

A szakmai és tudományos vitákhoz, a szellemi gyarapodáshoz jogászi és nem jogászi világban egyaránt nélkülözhetetlen a szakirodalom ismerete és a megfelelő fórumok megteremtése. A Magyar Jogász Egylet és az Alkotmánybíróság ehhez kívánt hozzájárulni, amikor 2021-ben életre hívta a Magyar Jogi Könyvszalont. Az évente megrendezésre kerülő esemény elsősorban a Kárpát-medencében jogi könyvkiadással foglalkozó kiadók kínálatának, valamint az ehhez kapcsolódó gondolkodásnak kíván fórumot adni.

A 2022. szeptember 17-i második könyvszalonon pódiumbeszélgetések, könyvbemutatók és panelbeszélgetések zajlottak az ELTE ÁJK több oktatója részvételével. Kajtár Gábor, a Nemzetközi Jogi Tanszék habilitált egyetemi docense, az ÁJK dékánhelyettese a háború jogáról és a béke lehetőségéről beszélgetett, majd moderálta a jogászképzésben zajló tehetséggondozásról szóló eszmecserét is, ahol Gosztonyi Gergely habilitált egyetemi docens (Magyar Állam és Jogtörténeti Tanszék) is kifejtette véleményét. Szabados Tamás habilitált egyetemi docens (Nemzetközi Magánjogi és Európai Gazdasági Jogi Tanszék) a nemzetközi választottbíráskodást a gazdasági szankciók tükrében elemezte beszélgetőtársaival. Pázmándi Kinga, a GTK Menedzsment és Üzleti Jog Tanszék vezetője Kukorelli István és Vékás Lajos professor emeritusokkal a jogtudomány mérési lehetőségeiről osztotta meg gondolatait.

Pázmándi Kinga, Kukorelli István, Vékás Lajos és Rixer Ádám 

Lápossy Attila, az Alkotmányjogi Tanszék egyetemi tanársegédje a gyermekvédelemmel kapcsolatos beszélgetést moderálta; Hamza Gábor professzor Az európai magánjog fejlődése című kötetének újabb kiadása kapcsán Sándor István, a Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszék vezetője és Földi András professor emeritus mondtak véleményt. Bemutatták Sulyok Katalin egyetemi adjunktusnak (Nemzetközi Jogi Tanszék) A természettudomány szerepe a bírói érvelésben címmel az Eötvös Kiadónál megjelent könyvét, és Gyekiczky Tamás egyetemi oktató két munkáját is. A magyar magánjogi kodifikáció történetéről Vékás Lajos professor emeritus és Menyhárd Attila egyetemi tanár (Polgári Jogi Tanszék) beszélt, az Erdélyi jogászportrékról mások mellett Bódiné Beliznai Kinga habilitált egyetemi docens,  a Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék vezetője mondta el gondolatait. A könyvvásáron többen dedikáltak is, itt debütált például Kajtár Gábor új könyve, a Betudás a nemzetközi jogban. 

További fotókat az eseményről ITT talál.