Korszerű kompetenciák a könyvtárban

2023.04.05.
Korszerű kompetenciák a könyvtárban
Telt házas nemzetközi konferenciát rendezett a Magyar Könyvtárosok Egyesülete az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézettel közösen, a felvezető előadást az IFLA elnöke, Barbara Lison tartotta a könyvtárosok előtt álló kihívásokról. 

Az ELTE BTK-n március 29-én tartott rendezvény díszvendége Barbara Lison, a Könyvtári- és Információs Szervezetek Világszövetsége, az IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) elnöke volt, akit Barátné Hajdu Ágnes, a Könyvtártudományi Tanszék egyetemi tanára,a Magyar Könyvtárosok Egyesülete elnöke és Kiszl Péter, az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézet igazgatója fogadott. Budapesten 1972-ben rendeztek IFLA világkonferenciát, azóta hivatalos szerepben nem járt Magyarországon IFLA-elnök.

Barátné Hajdu Ágnes megnyitójában hangsúlyozta, hogy a változó társadalmi, gazdasági, technológiai környezet, az információs társadalom és a globalizmus új elvárásokat támaszt a könyvtárosokkal, információszolgáltató szakemberekkel szemben. Hagyományos szakmai tudásukat további ismeretekkel, képességekkel, kompetenciákkal kell kiegészíteniük ahhoz, hogy a kihívásoknak meg tudjanak felelni.

Az információs és kommunikációs technológiákra kulcsszerep hárul;

mobil alkalmazások, webportál, e-gazdaság és e-társadalom, e-szolgáltatások stb. formálják környezetünket. Az open access, a repozitóriumok terjedése, az átalakuló tudományos publikálási gyakorlat mind újfajta készségek meglétét követelik, de közben nem felejtkezhetünk el az emberi tényezőkről és az etikai kérdésekről sem.

Kiszl Péter intézetigazgató köszöntőjében kiemelte, hogy a konferencia témája szervesen illeszkedik az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézet szerteágazó, a hazai könyvtár- és információtudományi felsőoktatást és kutatást meghatározó, vezető tevékenységéhez. Az Intézet nemzetközi elismertsége nemcsak külföldi partnerintézményekkel folyó együttműködésekben, hanem magas presztízsű publikációkban és a világ számos tájáról, az alapképzéstől a doktori képzésig valamennyi képzési szintre érkező hallgatói érdeklődésben is megnyilvánul. A BTK Kari Tanácstermében 2013-tól kétévente megrendezett "Valóságos könyvtár – könyvtári valóság" konferenciasorozat elnökeként és a kapcsolódó szakkönyvsorozat szerkesztőjeként is üdvözölte a Magyar Könyvtárosok Egyesületének felkérését jelen konferencia társszervezésére.

Barbara Lison, az IFLA elnöke, a Brémai Közkönyvtári Rendszer igazgatója az IFLA tevékenységét elemezte. Felvázolta az IFLA trendjeit, amelyek segítik a világ könyvtárait, hogy szembenézzenek a jövő kihívásaival. Barátné Hajdu Ágnes az IFLA könyvtárosképzési irányelveit értékelte a képesítési követelmények metszetében, hangsúlyozva többek között a reziliencia fontosságát. Manchin Róbert, az MTA Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottságának tagja A fenntarthatóság kultúrája és a kultúra fenntarthatósága címmel tartott előadást.

Andrew Cox, a University of Sheffield oktatója, az IFLA Mesterséges Intelligencia Speciális Érdeklődésű Csoport tagja a digitális átalakulás kompetenciáiról, a könyvtári és információs szakemberek hozzájárulásáról beszélt az adatforradalom és a mesterséges intelligencia térnyeréséhez. Tóth Gabriella, az RTG Vállalati Felelősség Tanácsadó Kft. alapítója és szakmai vezetője Fenntarthatóság és felelősségvállalás szervezeti szinten – fókuszban a civil szektor és a jó gyakorlatok címmel osztotta meg tapasztalatait.

Az ebédszünet után Maela Rakočević Uvodić, a City Library of Zagreb munkatársa, az IFLA Könyvtári Szolgáltatások Speciális Igényű Emberek Számára Szekció elnöke a sokszínűség, az egyenlő bánásmódról, a befogadásról és az elérhetőségről prezentált, terminológiai és gyakorlati megközelítéssel. Gerencsér Judit, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete főtitkára, az Országos Széchényi Könyvtár általános főigazgató-helyettese a könyvtárak közösségi és humanitárius szerepvállalását mutatta be a háború idején, különös tekintettel a nemzeti könyvtár tevékenységére.

Juha Manninen, a Finnish Library Association igazgatója Közkönyvtárak – közösségépítés 2040 címmel a könyvtárak közösségi szerepét vizsgálta. Sikaláné Sánta Ildikó, a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár igazgatója a könyvtárak falakon kívüli szerepéről értekezett. Istók Anna, a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ igazgatóhelyettese intézménye az IFLA PressReader International Marketing Award díjra benyújtott pályázatának tanulságairól beszélt.

A Magyar Könyvtárosok Egyesülete 2016 óta évente rendez Barátné Hajdu Ágnes egyetemi tanár vezetésével nemzetközi tudományos könyvtári kompetencia konferenciát, ezek mindegyike jelentős eredményeket felmutató, komoly hazai és nemzetközi visszhangot kiváltó rendezvény. Az előadások idén is korunk számos stratégiailag kiemelt elemét érintették. A konferenciasorozat méltóképpen szemlélteti a Magyar Könyvtárosok Egyesülete jelmondatának igazságát: „Az egyenrangú és innovatív társadalom biztosítékai az erős könyvtárak és felkészült könyvtárosok.”

A konferencia lebonyolításában az ELTE harmadéves nappali tagozatos informatikus könyvtáros hallgatói is részt vettek a Projektmenedzsment tantárgy keretében, a rendezvényről pedig Barbara Lison is megemlékezett Facebook-oldalán. 

A konferenciáról Selmeczi Tamás (ELTE BTK) fotóit ITT, Fodor János (ELTE BTK) fotóit pedig ITT tekintheti meg.