Középpontban a klímakockázat

2022.11.30.
Középpontban a klímakockázat
A környezetváltozás okozta bizonytalansággal foglalkozott idén az ELTE Matematikai Intézet nemzetközi workshopja, a rendezvényen az előrejezések elméletéről és gyakorlatáról is szó esett.

Az ELTE Valószínűségelméleti és Statisztika Tanszék hatodik alkalommal szervezett „Understandig the Diversity of Financial Risk” címmel workshopot, az Aula Magnában 2022. november 25-én megtartott rendezvényhez online is sokan csatlakoztak.

Idén a workshop fókuszában a klímakockázat állt, amit különösen aktuálissá tett az ENSZ pár nappal korábban befejeződött klímakonferenciája. A témák között egyaránt megtalálhatóak voltak a módszertani kérdések és a metódusok gyakorlati alkalmazásai is. A workshop fontos célja minden alkalommal, hogy az egyetemi kutatók és a pénzügyi elemző cégek szakemberei személyesen is találkozhassanak, erősíthessék szakmai kapcsolatukat.

A bevezető előadást Johannes Stroebel, a New York University professzora tartotta. Modern megközelítésmódjának lényege, hogy a mesterséges intelligencia segítségével kidolgozható olyan módszer, amely az aktuális hírek alapján mérlegeli a klímához kapcsolódó részvények, alapok kockázatait, értékük változásának várható irányát.

A céges előadók a Morgan Stanley, az MSCI, a BlackRock és a CITI képviseletében érkeztek. A szakértők többek között bemutatták a klímakockázatok bevonását a stressz-tesztekbe, külön kiemelve, hogy mindkét kockázati kört egyenrangúként kell tekinteni. Mint elmondták, az első a fizikai kockázat árvizek, hőhullámok, aszályok formájában jelentkezik, a második pedig a döntéshozók, szabályozók oldaláról megjelenő, előre nem látható követelményeket jelenti.

Valamennyi cég képviselője hangsúlyozta előadásában, hogy cége prioritásnak tekinti a fenntarthatóságot, és elkötelezett abban, hogy legkésőbb 2050-re teljes karbonsemlegességet érjen el. Mindemellett az adatok és a módszerek nyilvánosságának, a folyamatok átláthatóságának megteremtése is elvitathatatlan – jelezték az előadók egyhangúlag. 

A workshopon felszólalt Zempléni András, az ELTE Matematikai Intézet docense is: miután bemutatta a többdimenziós Pareto modellek alkalmazási lehetőségeit, konkrét, Budapest területére vonatkozó jövőbeni meteorológiai adatokon illusztrálta a mesterséges intelligencia és a hagyományos statisztikai megközelítés ötvözésének előnyeit.

További részletek olvashatóak erről és korábbi workshopokról az alábbi linken.  

A rendezvény sikeréhez a Morgan Stanley, az MSCI és a BlackRock is hozzájárult.