Közösségi alapú szolgáltatások és szelíd technológiák

2023.06.23.
Közösségi alapú szolgáltatások és szelíd technológiák
A "Közösségi alapú kreatív ipari szolgáltatások és energiahatékony szelíd technológiák kutatása és fejlesztése" kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósul meg. 

A társadalmi probléma azonosítása:

A hátrányos helyzetű településen a munkanélküliséggel küzdő, vagy alulfizetett emberek sokszor értéktelennek érzik magukat és nem tudatosítják, hogy milyen rendkívüli erőforrásokkal rendelkeznek. A hagyományos, népi építészetben alkalmazott, környezeti tájba és közösségbe illeszkedő szelíd technológiák kultúránk részét képezik, de sokszor feledésbe merülnek. Fontos feladat az egyéni kompetenciák, a közösségek szellemi kulturális hagyományok és a potenciális innovációk és hagyományok felmérése, a fenntarthatóság tudatosítása, elismerése és mozgósítása, mely az értékek erősítésével önsegítő projektek létrejöttét eredményezheti.A kulturális és kreatív szektor összeköti az identitáserősítő hagyományőrzés, a művészet, a kultúra és a gazdaság és a modern technológia területeit.

A kutatás várható társadalmi/gazdasági/ környezeti hasznosulása:

A projekt a fenntarthatóság témáját a közösségi megoldások aspektusából vizsgálja, azaz annak keresi a helyét, hogy a drága, nagy infrastruktúra-igényű, sokszor öncélú központi ellátások, vagy a piaci megtérülést elsődlegesen szem előtt tartó forprofit megoldások mellett léteznek-e fenntartható közösségi válaszok az energiaválság vagy az élelmiszerhiány kérdéseire, a kultúra és a kreatív ipar milyen megoldásokkal él. Vizsgálja, az önellátás lehetőségeit, a közösségi intézmények energetikai támogatásának fejlesztését, de elsősorban nem technológiai válaszokat keres, hanem közösségi erőforrásokat tár fel, amelyek feltételei a közösségalapú szolgáltatások megteremtésének. Ilyenek a közbizalom, a szolidaritás, a szervezettség és a tanultság, valamint a kapcsolati tőke. Ezek állapota jól tükrözi egy adott társadalom állapotát, így az ezekben keletkezett deficit (elidegenedés, közöny, apátia, anómia, tanult tehetetlenség, magány), mint társadalmi probléma kiemelt fókusza a munkának. A kutatás és fejlesztés az önkormányzatok, múzeumok, könyvtárak, művelődési és közösségi házak számára (műhelyek, műhelymunkák – önkormányzati, múzeumi, könyvtári, közművelődési és civil szakemberek, egyetemi kutatók és fejlesztők szakmai munkáját segítheti.

Kapcsolat

Arapovics Mária habilitált egyetemi docens (ELTE Társadalomtudományi Kar)
E-mail