Közvilágítás kisebb fényszennyezéssel

A Nemzetközi kutatási környezet kialakítása a fényszennyezés vizsgálatának területén projekt 979,99 millió forint vissza nem térítendő pályázati támogatást nyert el az Európai Uniótól, a munka 2017 szeptemberében indult el. A pályázat segítségével megvalósuló szakmai tevékenység két fő irány köré csoportosul: a nemzetközi és hazai fényszennyezés-felmérések folytatására és egy közvilágítási mintaprojekt létrehozására. A két alprojekt természetes szinergiája a mintaprojekt segítségével a környezetet érő fényszennyezés eltérő körülmények (megvilágítás, színhőmérséklet) közötti mérése és a környezet biológiai monitorozása.
A projekt keretében nemzetközi szinten is egyedülálló közvilágítási rendszert fejlesztettek ki,
majd ennek alapján két településen, Bárdudvarnokon és Répáshután korszerűsítették a közvilágítást. Ez az ország első olyan közvilágítási rendszere, amely a LED-es technológia alkalmazása mellett képes csökkenteni a fényszennyezést, miközben a korábbi világítási rendszerhez képest számottevő energiamegtakarítással is jár. A lámpatesteket kifejezetten a természet védelme és az egészséges környezet kialakításának igényével tervezték. Elsődleges szempont volt az is, hogy csak meleg fehér fényt bocsássanak ki, minimális kék sugárzással. Ráadásul, a mellékutakon este 10 óra után a világítás gyengül egy kicsit, a lámpák ekkor már csak borostyánsárga fénnyel világítanak.
A kiépült közvilágítások jóvoltából a települések és környezetük egyben kutatóhelyként is szolgálnak. A „Valós Világítási Környezet Laboratóriumok” lehetővé teszik, hogy a közvilágítás környezetre gyakorolt hatását behatóan vizsgálják, a kutatók így további adatokat nyernek az eltérő színű és erősségű világítás hatásáról a környezetre.
A projekt eredményei figyelemmel kísérhetők a http://fenyszennyezes.hu/ honlapon.
Forrás: ELTE SEK
Borítókép: Kolláth Zoltán