Kultúra és oktatás

2017.02.09.
Kultúra és oktatás
Oktatási és tudományos területeken is együttműködik a jövőben a BTK Régészettudományi Intézete és a Magyar Nemzeti Múzeum. A hallgatók mások mellett konzulensi segítséget kapnak szakdolgozatukhoz a múzeum munkatársaitól, és szakmai gyakorlatukat is eltölthetik az intézményben.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Régészettudományi Intézete stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Múzeummal. Az erről szóló dokumentumot 2017. február 3-án Varga Benedek főigazgató és Borhy László akadémikus, dékán, a Régészettudományi Intézet igazgatója, valamint a két intézmény gazdasági ellenjegyzői írták alá.

Az intézmények között hosszú múltra tekint vissza a közös tudományos-szakmai munka. Az írásbeli megállapodás célja nemcsak az, hogy a múzeum és az egyetem szorosabbra fűzze kapcsolatát, hanem hogy a már kialakult hagyomány eredményei minél jobban hasznosulhassanak. A szerződés rögzíti az oktatási intézmény régész képzésében a múzeum szerepét: a képzési tervek kidolgozását, megvalósítását, a szakdolgozatokban való konzulensi és témavezetői részvételt az alap- és mesterképzésben, valamint a doktori programokban is.

A múzeum saját erőforrásaira támaszkodva, saját helyszínein a tudományos munkatársak különleges kompetenciáját az oktatásban hasznosítva hozzájárul a folyamatos utánpótlás magas szakmai színvonalához. Tervezik, hogy a múzeum képzési helyként működjön az egyetemi oktatásban: a hallgatók betekintést nyernek a múzeumi raktárakba, megismerhetik a gyűjtés, a tárolás, a leltározás elméleti és gyakorlati rendszerét, illetve múzeumi gyakorlaton is részt vehetnek. A szerződés részletesen kitér a két intézmény tudományos együttműködésére is. 

A múzeum és az egyetem széleskörű kooperációja erősíti azt a minisztériumi törekvést, hogy a kulturális és az oktatási ágazat minél szorosabban, minél hatékonyabban működjön együtt.

Forrás: ELTE BTK