Lehetőségek és kihívások a zöldülő gazdaságban

2025.05.07.
Lehetőségek és kihívások a zöldülő gazdaságban
Meddig tartható fent a kapitalizmus logikájára épülő gazdasági növekedés? Hogyan kezelhető a világ népességének gyarapodásából és a technológiai fejlődésből következő folyamatosan növekvő energiaigény? Miért kétélű fegyver a digitalizáció? Marketing nélkül is működne tovább a gazdaság? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ az ELTE Savaria Egyetemi Központban megrendezett tudományos tanácskozás előadói.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem európai egyetemi szövetségek tagjaként kutatási és oktatási programokon keresztül, valamint különféle intézményi és kari kezdeményezések révén aktívan foglalkozik a fenntarthatóság kérdéskörével. Erre a szemléletre emlékeztetett köszöntőjében Darázs Lénárd általános rektorhelyettes.

A 21. század egyik legnagyobb kihívása, hogy olyan fejlődési utakat találjunk, amelyek egyszerre biztosítják a környezeti fenntarthatóságot, a társadalmi igazságosságot és a gazdasági növekedést – mondta Kovács László, az ELTE TÁTK Közgazdaságtudományi Intézet megbízott igazgatója. A TÁTK Üzleti Kommunikáció és Marketing Tanszék, valamint a Zöld gazdaság és gazdaságetika kutatócsoport harmadik konferenciája éppen ehhez kívánt hozzájárulni.

Kapitalista logika kontra könyezetvédelem

A megnyitón Cseri József, a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke adott átfogó képet a fenntarthatósággal kapcsolatos globális és hazai kihívásokról. Az elnök szerint olyan problémákkal kell szembenéznünk, amelyek az egész emberi civilizáció fennmaradását fenyegetik. Emlékeztetett rá, hogy a kapitalizmus logikája már a 19. század elejétől növekedéskényszert diktál, és bár a tudományos diskurzusban már régen megjelent a nem-növekedés gondolata, ez a koncepció társadalmi szinten még messze nem mondható elfogadottnak. Kitért a túlnépesedés, a növekvő energia- és nyersanyagigény, a szennyezőanyag-kibocsátás, valamint a rohamos digitalizáció jelentette kockázatokra, illetve bírálta a marketing túlzott térhódítását.

Cseri József méltatta Európa vezető szerepét a környezetvédelem területén, az autóipar problémáira utalva ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a kibocsátás-csökkentést és a hasonló idealista elképzeléseket csak olyan módon érdemes alkalmazni, hogy azok hosszútávon is fenntartható megoldást jelentsenek az iparági szereplőknek. Ahhoz, hogy a pesszimista forgatókönyvek által 2040–2050-re progonosztizált környezeti összeomlást elkerüljük, az új technológiák mellett új szemléletmódra is szükségünk lesz.

Adatgazdaság kontra fenntarthatóság

Darázs Lénárd plenáris előadásában kiemelte, hogy az egyre növekvő adatmennyiségek és a digitális átállás új dimenziókat nyitottak az adatgazdálkodásban. A rektorhelyettes szerint K+F pályázatokból is jól látszik, hogy a digitalizáció és a fenntarthatóság került fókuszba, amikor a fejlesztési források elosztása kerül szóba.

Egy közelmúltban készült felmérés alapján rámutatott: 2030-ra az európai áramfogyasztás 5 százalékát kizárólag az MI és az adatgazdaság fogja lekötni. Bár az Amazon, a Microsoft és a Google elkötelezte magát amellett, hogy az MI-hez kapcsolódó infrastruktúráikat megújuló energiával működteti, ez az ígéret a körülmények változásával módosulhat, és felmerülhet a fosszilis energiaforrások visszahozatalának kérdése is.

A rektorhelyettes szerint ugyanakkor reménykedésre adhat okot, hogy az MI segíthet is a fenntarthatóságban, hozzájárulhat az energiahatékonyság növeléséhez, az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez vagy akár a személyes és ipari energiafelhasználás optimalizálásához. A digitalizáció tehát egyszerre jelent kihívást és lehetőséget. Darázs Lénárd szerint a fő problémát jelenleg az adatinfrastruktúrák fenntartható működtetése és energiaigénye jelenti, és ha nem sikerül feloldani az adatgazdaság és az energiaéhség közti konfliktust, az egyik terület fejlődése meg fog torpanni.

A konferencia folytatásában ezután nyolc szekcióban közel negyven előadás hangzott el, amelyek a zöld üzleti gondolkodás különböző összefüggéseit járták körül. Szó esett a fogyasztói magatartás fenntarthatósági vetületeiről, a turizmus és a városfejlesztés zöld szempontjairól, az élelmiszeripar és a mezőgazdaság kihívásairól, valamint a körforgásos gazdaság és a kritikus nyersanyagok kérdésköréről is. A résztvevők emellett képet kaphattak többek között Ausztria, Szlovénia, Grúzia, Libanon és a közép-ázsiai országok fenntarthatósági gyakorlatairól is.

Forrás: ELTE SEK
Fotók: Kleinhappel Miklós