Lencsevégen a természettudományok

2020.09.20.
Lencsevégen a természettudományok
Lezárult az ELTE TTK Tudományos Diákkörének nyáron meghirdetett videóversenye: három kategóriában összesen 26 pályamunka érkezett. A kisfilmek a természettudományok valamennyi területét lefedték.

A tudomány sikere nagyban függ a tudománykommunikáció hatékonyságától. Ezt felismerve döntött úgy az ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanácsa, hogy a TTK hallgatói körében videóversenyt hirdet. A szervezők célja volt, hogy a videóverseny által a hallgatók gyakorlatot szerezhessenek a tudományos tartalmú, ismeretterjesztő videók összeállításában. A pályázati kiírás szerint a jelentkezőknek kutatási területüket kellett bemutatniuk maximum 3 perces, saját készítésű kisfilmben. A szervezők és a díjakat biztosító ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanács a versennyel ösztönözni szeretné a hallgatókat az első tudományos dolgozataik írására (TDK) és a későbbi tudományos pályára, valamint a kutatómunkára.

A Tudományos Diákköri Videó Versenyre 26 pályamunka készült, amelyek összesen már több mint 10 ezer megtekintéssel bírnak a YouTube videómegosztón. A változatos témájú videók közérthetően mutatják be többek között az agy működését, a múltbeli éghajlatváltozást vagy az optimális vírustesztelést. 

Az elkészült videókat tudománykommunikációban és tehetséggondozásban jártas zsűri értékelte, melynek tagja volt:

  • Müller Viktor (ELTE TTK oktatási dékánhelyettes, elméleti biológus),
  • Gózon Ákos (Élet és Tudomány és Természet Világa főszerkesztő),
  • Draskoczy Eszter (Ökológiai Kutatóközpont kommunikációs vezető),
  • Laza Bálint (SZTAKI kommunikációs vezető),
  • Gimes Júlia (Kossuth Rádió szerkesztő-műsorvezető),
  • Gilicze Bálint (MTA tudományos újságíró, MTA Podcast),
  • Gáspár Merse Előd (Qubit rovatvezető, tudományos újságíró, fizikus),
  • Zsiros Róbert László (Szertár, tudománykommunikációs szakértő),
  • Andics Attila (Popular Science Video Workshop, kognitív idegtudós),
  • Pintér Gergő (Matemorfózis, matematikus) és
  • Horváth Ákos (ELTE TTK tudományos diákköri vezető, fizikus).

A járványra való tekintettel a verseny teljes egésze és az eredményhirdetés is online zajlott. Három kategóriában osztott helyezéseket a szakmai zsűri: külön mezőnyben indult a kész kutatómunka, a kutatási terv, illetve a kutatásra érdemes tudományterület ismertetése. A kategóriagyőztesek 50 ezer forint értékű díjat kaptak.

Saját eredmény, videóabsztrakt kategóriát Hegyesi Eszter geológus hallgató nyerte. Ásványtani kutatásában gipszkristályok világító zárványait vizsgálja, azok eredetének rekonstruálására törekedve. Előadásának mind szövegezését, szerkesztését, mind technikai megvalósítását dicsérte a zsűri.

Ullaga György biológus hallgató nyerte a Téma ismertetése, liftbeszéd kategóriát. Témája egy ismert genetikai hátterű, ritka emberi betegség vizsgálata zebrahalakban. A zsűrit megnyerte az előadás szerkezete és a hallgató humorérzéke.

A kutatási terv kategória legjobbjának Heszler Bernát geológus hallgató pályamunkáját válaszotta a zsűri, melynek központjában két földtörténeti  (egy hőmérsékletet és egy oxigénszintet érintő) klímaváltozás nyomon követése áll. Az értékelésben kiemelték a jól összefoglalt célokat, a videóban elhelyezett rajzokat és a lelkes előadásmódot.

A verseny további díjazottjai

Forrás: ELTE TTK