Madame de Staël-díjas Pető Andrea

2018.03.23.
Madame de Staël-díjas Pető Andrea
2018-ban Pető Andrea, a CEU egyetemi tanára, az ELTE alumnusa kapja az Európai Akadémiák Kulturális Értékteremtésért járó Madame de Staël-díját a társadalmi nemek és a kortárs európai történelem kutatásában végzett széleskörű tudományos munkájáért.

A professzor az ötödik tudós, egyben az első magyar, aki megkapja az Európai Tudományos Akadémiák Szövetsége (ALLEA – All European Academies) és az olasz Compagnia di San Paolo alapítvány közös finanszírozásával létrehozott kitüntetést. A 20.000 eurós díjat május 16-án Mariya Gabriel, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős európai biztos adja át a Bolgár Tudományos Akadémián.

„A díj elismeri Pető Andrea professzor hozzájárulását az európai kultúrához és történelemhez” – mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora. „A CEU részéről szeretnék köszönetet mondani az ALLEA-nak a megtiszteltetésért, és Pető Andrea professzornak a háború, a népirtások, a politikai mozgalmak és az európai történelem megértésében kulcsfontosságú témák elkötelezett kutatásáért.”

„Idén a Madame de Staël-díj zsűrije nem csupán a kelet-közép-európai kortárs történelem ünnepelt és rendszeresen publikáló kutatóját ismeri el, de hangsúlyozza Pető megközelítésének eredetiségét is az Európa legellentmondásosabb korszakával kapcsolatos emlékezet részletes, a társadalmi nemek szempontjait követő feltárásában” – mondta Günter Stock professzor, az ALLEA elnöke és kuratóriumának elnöke a díjról.

Pető Andrea a CEU Társadalmi Nemek Tanulmánya Tanszékének (CEU Department of Gender Studies) egyetemi tanára. 1987-ben szerzett történész szakos diplomát az ELTE Bölcsészettudományi Karán, 2000-ben kapott PhD-fokozatot, 2005-ben habilitált történettudományból. 2014-től az MTA doktora. Tagja a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Bizottságának, és szavazati jogú tagja a 2017-ben megalakult Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottságnak, a II. Világháború Története Albizottság elnöke. Legutóbb a Magyar Tudomány Ünnepének 2017-es rendezvényén elemezte a nők tudományban betöltött szerepét, helyzetét és lehetőségeit. Öt monográfia szerzője, tanulmányai tizenhat nyelven jelentek meg, számtalan kötetet szerkesztett. 2005-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, 2006-ban pedig a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai-díját. Eddig megjelent munkái között megtalálhatók többek között a Nőhistóriák. A politizáló magyar nők történetéből 1945-1951; a Rajk Júlia; a Napasszonyok és Holdkisasszonyok. A mai magyar konzervatív női politizálás alaktana; vagy a Women and Holocaust: New Perspectives and Challenges (Louise Hecht és Karolina Krasuska társszerzőkkel); és a Gender and Far Right Politics in Europe (Michaela Kottig és Renate Bitzan társszerzőkkel) című kötetek.

Az ALLEA azzal a céllal alapította az Európai Akadémiák Kulturális Értékteremtésért Járó Madame de Staël-díját, hogy elismeréssel adózzon Európa határtalan szellemi, kulturális sokszínűsége és gazdagsága előtt, és hangsúlyozza, hogy

a figyelemre méltó tudományos munka, különösen a bölcsészettudományok és társadalomtudományok területén, hozzájárul Európa mint kulturális és szellemi egység megértéséhez.

A díjat korábban olyan kiemelkedő tudósoknak ítélték oda, akiknek munkája jelentősen hozzájárul ezekhez a célokhoz. Az első díjazott, Luisa Passerini professzor 2014-ben vehette át az elismerést az európai kulturális identitás terén folytatott széleskörű kutatásáért. 2015-ben Dame Helen Wallace professzort az európai kutatási és szakpolitikai szakadék áthidalására szakosodott akadémiai pályafutásért honorálták. Harmadikként Remi Brague professzor kapta meg a díjat 2016-ban a zsidóság, a kereszténység és az iszlám kapcsolatának átfogó tanulmányozásáért. 2017-ben Koen Lenaerts-t, az Európai Unió Bíróságának elnökét és a Leuven-i Egyetem Európai Jogtudományi Karának professzorát tüntették ki az európai joggal és az európai joghatósággal kapcsolatos kiterjedt tudományos munkájáért.

A díjról és a díjátadó ünnepségről itt és itt található bővebb információ.

Forrás: CEU