Magas kezdő fizetés várja az IK-n végzett hallgatókat

Web programozó és általános rendszergazda, programtervező informatikus, valamint informatika tanár és a térképész képzések körül válogathat az, aki az ELTE Informatikai Karát (IK) választja felsőfokú tanulmányai elvégzéséhez – mondta el Gergó Lajos. Az IK oktatási dékánhelyettese hangsúlyozta: a karon mintegy 3000 hallgató tanul és évente körülbelül 400-500 diák szerzi meg diplomáját. „A Kar igen jó és szoros kapcsolatot ápol nagyobb multinacionális cégekkel és kisebb vállalkozásokkal, így a kötelező hathetes szakmai gyakorlat során a hallgató akár munkakapcsolatot is kiépíthet. Pillanatnyilag a programozó-programtervező az egyik legkeresettebb szakma a munkaerőpiacon” – fejtette ki Gergó Lajos.

Az oktatási dékánhelyettes kiemelte, hogy az IK hallgatóinak lehetőségük van az úgynevezett kooperatív képzésre is, amelynek keretében fél évig heti három teljes munkanapot kell dolgozniuk egy kijelölt cégnél. „Ennek során a fiatalok szakmai tapasztalatot szereznek, miközben a cégek hallgatóink képességeit ismerik meg. Az együttműködés eredményeképpen nemcsak szakdolgozatok, TDK dolgozatok születnek, hanem sokan későbbi munkahelyüket is a kooperatív képzés segítségével találták meg” – mondta Gergó Lajos.

Hangsúlyozta, hogy a munkaerőpiac egyes szereplői gyakran kifejezik a Kar felé: alkalmazni tudnák a jelenlegi végzősök többszörösét is. Gergó Lajos szerint ennek az IK hallgatóinak magas szakmai felkészültsége és rátermettsége az oka – az, hogy hamar fel tudják venni a tempót, amelyet az adott cég tevékenységei diktálnak. „Bizonyos ismert felmérésekből az is kiderül, hogy emiatt végzős hallgatóink azok közé tartoznak, akik elég magas kezdő fizetési igényt fogalmaznak meg, amelyet a vállalatok teljesítenek is” – tette hozzá az IK oktatási dékánhelyettese. Összegzése alapján kijelenthető, hogy a Karon végzett hallgatóknak nincs elhelyezkedési problémájuk - sokan már az egyetemi tanulmányaik alatt megtalálják a számukra megfelelő munkahelyet.

Forgó Melinda, az ELTE Hallgatói Karrier- és Szolgáltató Központ vezetője Gergó Lajossal hasonló véleményen van: szerinte az informatikusok esetében a hagyományos tanári pálya mellett rengeteg lehetőség nyílik a későbbi elhelyezkedésre. „Sokan mennek hazai és nemzetközi fejlesztőcégekhez, illetve szívesen válogat az ELTE végzettjei között több banki szolgáltatásokkal foglalkozó multinacionális vállalat is. Az informatikusok elhelyezkedését segíti az IK-n meglévő Kooperatív Képzés program, amely már a tanulmányok alatt kiemelkedő lehetőséget nyújt a gyakorlati ismeretek megszerzésére” – hangsúlyozta Forgó Melinda.

Az ELTE diplomás pályakövetési programjának tavalyi felmérése alapján az IK-n végzett hallgatók 90 százaléka nyilatkozott úgy, hogy munkája és végzettsége szorosan kapcsolódik egymáshoz – ez az ELTE karai között igen magas aránynak számít.


2011.06.22.