Manicheizmus és a Pokol Tíz Királya
Kósa Gábor tudományos munkájának középpontjában a kínai sámánizmus, a nesztorianizmus, a mitológia, illetve a manicheizmus állnak. Az ELTE BTK Távol-keleti Intézet Kínai Tanszékének egyetemi adjunktusával kutatómunkájáról és Japánban tett látogatásáról beszélgettünk, amelyhez az „Európai Léptekkel a Tudásért, ELTE” kutatóegyetemi TÁMOP-pályázat nyújtott segítséget.
Kósa Gábor a kínai vallástörténet azon aspektusaival foglalkozik, amelyek Kínán kívül is relevánsak. Tudományos munkájának elsődleges célja, hogy rámutasson azokra a sajátságos kínai vallástörténeti jelenségekre, melyek hozzájárulhatnak egy adott vallási hagyomány egészének jobb megértéséhez. Ezek az aspektusok általában kevéssé ismertek a sámánizmus és a manicheizmus (amely iráni, buddhista és keresztény elemekből vegyített szinkretista vallás) nem kínai történetével foglalkozó kutatók között.
„A sámánizmus hagyományos területein (Szibéria, Belső-Ázsia) viszonylag későn leírt jelenségek nagy része az ókori Kína bizonyos területein már 1000 évvel korábban megjelent szöveges forrásokban. A nesztorianizmus kínaira fordított szövegei pedig a kínai vallási hagyomány (elsősorban a konfucianizmus, illetve a buddhizmus) terminológiáját használják, így sajátosan keverednek bennük a nesztoriánus és a kínai vallási elemek” – mondta el Kósa Gábor. Kiemelte: az Európában, Egyiptomban, illetve a Selyemút mentén egykoron nagy népszerűségnek örvendő manicheizmus a világon a leghosszabb ideig – a 17. századig – éppen Kína délkeleti területein maradt fenn.
Kutatási eredményeit 2011. május 31. és június 9. között Japánban ismertette egy szimpózium és egy egyetemi előadás keretében – az utazásra a TÁMOP-pályázat nyújtott lehetőséget. „Két előadást tartottam Japánban, az egyiket Kiotóban az Otani Egyetemen, a másikat pedig Narában a Yamato Múzeumban rendezett szimpóziumon. Az előadások központi témája a kínai manicheus vizuális kultúra és a szöveges hagyomány kapcsolata volt. Ezen belül az első előadásomban a manicheusok által használt buddhista ikonográfiai hagyomány 13−14. századi sajátos értelmezéséről beszéltem” – számolt be Kósa Gábor. Hangsúlyozta: mivel az Otani Egyetem, illetve ezen belül a Shin Buddhist Comprehensive Research Institute a buddhista hagyomány egy konkrét irányzatának (Tiszta Föld) egyik központi kutatóhelye, így a hallgatóság számára érdekes lehetett arról tudomást szerezni, hogy egy másik vallási tradíció miként használja fel saját céljaira a buddhista ikonográfiát.
Kósa Gábor a második előadáson a kínai népi vallásosság és a buddhizmus határmezsgyéjén álló vallási hagyomány, a Pokol Tíz Királya elképzelés sajátosan manicheus átdolgozását mutatta be. „Japán szempontjából érdekesség, hogy bár e vallási elképzelés Kínában született a 9−10. században, valójában Japánban élte virágkorát a 13−15. században − olyannyira, hogy a Tíz Király képek majdnem mindegyike Kínán kívül található. A legtöbbjük éppen Japán különböző kolostoraiban, múzeumaiban és magángyűjteményeiben” – tette hozzá. Az ELTE adjunktusának előadásain japán kutatók is részt vettek − ők fokozott érdeklődéssel hallgatták a Japánban kevéssé ismert manicheizmusról szóló prezentációt.
„Az Otani Egyetem és az ELTE 2007-ben kötött szerződést közös egyetemi előadások, kutatások, illetve konferenciák rendezésére. A szimpóziumra az eseményt szervező Yamato Múzeum egyik kurátora, Furukawa Shoichi, illetve a szimpóziumot összehívó Prof. Yoshida Yutaka hívott meg a kiotói egyetemről − őket már ismertem korábban is. Mindkét esetben a szakmai kapcsolatok jövőbeni, elsősorban publikációkban megnyilvánuló folytatásában állapodtunk meg” – mondta Kósa Gábor a látogatással kapcsolatban.
Az adjunktus munkáját az elmúlt években elsősorban magyar (OTKA, TÁMOP) és külföldi (a taiwani Chiang Ching-kuo, a japán Japan Society for the Promotion of Science) pályázatok, illetve ezek kapcsán megismert kutatók segítették. A jövőt illetően Kósa Gábor kifejtette, hogy továbbra is elsősorban a manicheus szöveges hagyomány és vizuális kultúra kapcsolatára kíván koncentrálni, ősszel pedig nagy valószínűséggel egy göttingeni manicheus konferencián vesz majd részt.