Már készül az ELTE a jövő évi OTDK-ra
Az OTDK hatvanöt éve a felsőoktatási tehetséggondozás, az értelmiségi elitképzés leghatékonyabb formája, amelyen az Eötvös Loránd Tudományegyetem a kezdetektől a legtöbb hallgatóval képviseli magát, hallgatói a legtöbb díjat hozzák el, számos oktatóját pedig tehetséggondozó tevékenységéért részesítik elismerésben.
Az induláson gondolkodó hallgatók már megkezdték a felkészülést, 2020 ugyanis a kvalifikáció időszaka, amikor az intézményi diákköri konferenciákon kell bizonyítani, hogy a saját kutatáson alapuló dolgozatok alkalmasak rá, hogy megmérettessenek az OTDK-n. Ehhez még a télen többhelyütt TDK orientációs rendezvényekkel nyújtottak segítséget, a pedagógus hallgatóknak például az ELTE szombathelyi Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központjában adtak tanácsot, mire érdemes figyelniük a felkészülés során.
Bár az egyetemen működő tudományos diákkörök a járványhelyzet miatt többségükben szüneteltetik a személyes jelenléttel járó csoportos üléseket, a munka nem állt le. A Tanító- és Óvóképző Karon még 2019 őszén rendeztek kari Tudományos Diákköri Konferenciát, az itt elhangzott legjobb hat dolgozatot a "Mester és tanítvány" sorozat legújabb kötetében tették közzé.
Az Állam- és Jogtudományi Kar Politológia Tudományos Diákköre most fogja megrendezni a kari fordulót, ahova az egyetem bármely hallgatóját várja. A dolgozatot a koronavírus-krízisre való tekintettel kizárólag elektronikus levél formájában fogadják el, a benyújtott dolgozatokat az ELTE Politikatudományi Intézet egy oktatója és egy doktorandusza bírálja el. A legmagasabb pontszámokat elért hallgatók nyilvános szóbeli versenyen adják majd elő és védik meg dolgozatukat háromtagú bizottság előtt. A jelenlegi helyzetre való tekintettel a szóbeli forduló időpontja még bizonytalan, előfordulhat, hogy csak a 2020/21-es őszi félévben kerül rá sor.
A Társadalomtudományi Kar más utat választott a karon folyó TDK-s munka felmérésére és támogatására. Itt május 15-én tartják meg a helyi fordulót a Teams segítségével, a konferenciába regisztrációt követően bárki bekapcsolódhat, akit érdekel a magyar kormány 2018-as kampányban folytatott migrációval és Európai Unióval kapcsolatos politikai kommunikációja, a szerkezetváltó gimnáziumok és a családi tőke kapcsolata, a magyarországi devizahitelezés kérdései vagy a szegedi Tisza-part fejlesztésének előzetes hatásvizsgálata.
A legutóbbi, XXXIV. OTDK-t 2019 tavaszán rendezték meg, ahol az ELTE hallgatói az agrártudományt kivéve minden szekcióban képviseltették magukat. Egyetemünkről 639 szerző 607 dolgozata versengett, hallgatóink összesen 420 díjjal térhettek haza, ebből 121 arany-, 99 ezüst- és 55 bronzérem volt, 145-en pedig különdíjat vehettek át.