Második munkatalálkozóját tartotta a SHIINE projekt

2020.02.25.
Második munkatalálkozóját tartotta a SHIINE projekt
A pán-európai szociális innovációs műhelyhálózat létrehozásán dolgozó nemzetközi projekt újvidéki megbeszélésén a Bárczi delegációja elköteleződött a quadruple helix ökoszisztémára fókuszáló munkacsoportban.

COST Action Multi-disciplinary innovation for social change (SHIINE) projektben résztvevő 34 európai ország akadémiai, gazdasági és civil szereplőit – köztük az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar kutatóit – tömörítő hálózat célja, hogy a következő 4 évben olyan páneurópai szociális innovációs műhelyhálózatot hozzon létre, amely támogatja a szociálpolitikai stratégiák és gyakorlatok fejlődését meghatározóan a következő négy területen: a design-led és user-led megközelítés érvényesítése a szakpolitikákban, a felsőoktatás hozzájárulási lehetőségei a társadalmi változásokhoz, a szakpolitika és a társadalmi innovációk összekapcsolása, és a quadruple helix ökoszisztéma támogatása (az akadémiai, a kormányzati, az ipari/üzleti és civil szektor kapcsolódásainak erősítése). Ennek érdekében ezekre a területekre

munkacsoportok alakultak, hogy áttekintsék a rendelkezésre álló szakirodalmi bázist,

és feltérképezzék azokat a gyakorlatokat, amelyek ezt a fajta társadalmi innovációt és változást hatékonyan támogatják, majd kutatásfejlesztési fórumokkal erősítsék azokat a műhelyeket, melyek az akadémiai terület és a társadalmi innováció összekapcsolódásában szerepet vállalnak.

A SHIINE 2019  júniusában kezdődött, és öt év futamidejű. A projektben Magyarországról  Csángó DánielCserti-Szauer CsillaKatona Vanda és Sándor Anikó vesz részt az ELTE részéről, Juhász Péter pedig a Semmelweis Egyetem Szociális Vezetőképzője részéről. Mint Cserti–Szauer Csilla egyetemi tanársegéd elmondta, a Bárczi Általános Gyógypedagógiai Intézete és Fogyatékosság és Társadalmi Részvétel Intézete azért vesz részt a projektben, hogy az inkluzív felsőoktatási megközelítések jelentőségét, a fogyatékossággal élő emberek tapasztalatain és a nemfogyatékos emberek tanult tudásán alapuló „Együtt oktatunk és kutatunk!” irányzatot nemzetközi szinten is ismertté tegye, valamint ezáltal hozzájáruljon egy mindenki számára befogadó világ megteremtéséhez. (A Bárczi módszertanáról itt található bővebb információ.)

A két említett intézet a SHIINE projekt keretében megalapította a Disability / Studies / and Social / Innovation Lab-et, amely szerveződés inkubátort biztosít a fogyatékosságtudományi és transzdiszciplináris kutatások során feltárt társadalmi kihívások magas hatásfokú és újító megoldásaihoz vezető diskurzusok és fejlesztések számára. A Lab tevékenységei társadalmi igényekre reflektálnak, közösségeink megújítására fókuszálnak és támogatják a társadalmi innováció erősödését. Működése kreatív és nyitott, alulról szerveződő tanuló közösség, amely az akadémiai terület képviselői mellett aktivistákat mozgósít és egyenrangú hozzáadott értékként tekint a szaktudásra és a megélt tapasztalatokra.

A program résztvevői rendszeresen egyeztetnek. Sándor Anikó és Katona Vanda legutóbb Újvidéken vettek részt a SHIINE második találkozóján. A szerbiai találkozó célja az volt, hogy az indító ülésen megalapított négy munkacsoportban megalapozzák a következő 3,5 év szakmai irányait.

A Bárczi delegációja elköteleződött a quadruple helix ökoszisztémára fókuszáló munkacsoportban. A quadruple helix ökoszisztéma a tudásalapú gazdaság és társadalom növekedéséhez kapcsolódó fogalomkör, ahol

a társadalom tudásteremtésben és innovációban betöltött szerepe kerül a vizsgálódás középpontjába.

Ebben a megközelítésben az egyetemi, az ipari, a kormányzati és civil szereplők dolgoznak együtt a társadalmi változásokért. Az újvidéki megbeszélésen különböző tudományterületeket képviselve, portugál, német, finn, ír, spanyol, cseh, bolgár és svájci kutatók osztották meg a témához kapcsolódó elméleti és gyakorlati tapasztalataikat. Felismerve, hogy bár eltérő fogalomkészlettel, de valamennyien nagyon hasonló projekteket végeznek a quadruple helix modellben, bemutatták egymásnak saját munkájukat és közös fogalom- és témarendszert rajzoltak fel. A munkacsoport prioritásként kezeli a felhasználó állampolgárok bevonását a társadalmi innovációs folyamatokba, amelynek a projekt végén eszköztár lesz a végterméke. Az eredményt a Bárczi kutatói participatív módszertanuk adaptálásával fogják támogatni.

A SHIINE Budapesten, a hazai szereplők számára novemberben mutatkozik be, a Nyolcadik Fogyatékosságtudományi Konferencián.