Mátyus Edit a Fiatal Kutatók Akadémiájában

2022.07.06.
Mátyus Edit a Fiatal Kutatók Akadémiájában
Az ELTE Kémiai Intézet frissen felvett adjunktusával együtt már 9 ELTE-s kutató vesz részt a szervezet munkájában. Solymosi Katalin, az ELTE Biológiai Intézet kutatója újabb egy évig a szervezet társelnöke marad.

A Magyar Tudományos Akadémia támogatásával 2019 májusában megalapított Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) arra törekszik, hogy felszínre hozza a fiatal kutatók problémáit, és segítsen a megoldásukban. Céljai között szerepel a tudományos kiválóság elősegítése, a tehetséggondozás, valamint a társadalom szélesebb rétegei felé történő minőségi tudományos ismeretterjesztés is. 2021 májusában az FKA bekerült az MTA Alapszabályába, novemberben pedig együttműködési megállapodás született a két szervezet között.

A szervezet tagjának az jelölhető, aki az MTA köztestületének tagja és első PhD-fokozatának megszerzése óta kevesebb mint 12 év telt el, valamint taggá válása évében még nem tölti be 40. életévét. A korhatár a gyermeknevelési céllal igazolhatóan igénybe vett távolléttel, valamint kérvény esetén egyéb igazolható távollét hosszával egyéni elbírálás alapján kitolódhat 45 éves felső korhatárig. A 60 főből álló szervezetben a tagság 5 évre szól, mely idő után a tag alumnussá vagy alumnává válik. Minden évben 12 új tag kerül megválasztásra – reprezentálva az Élettudományok, Humán- és Társadalomtudományok, valamint a Természettudományok szakterületeit.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemet Mátyus Edittel együtt jelenleg 9-en képviselik a szervezetben: Hungler Sára jogász (ÁJK), Kubinyi Enikő etológus (TTK), Ősi Attila paleontológus (TTK), Schlosser Gitta vegyész (TTK), Sík Domonkos szociológus (TÁTK), Solymosi Katalin biológus (TTK), Szöllősi Gergely fizikus (TTK) és Terpai Tamás matematikus (TTK).

Mátyus Edit ERC-nyertes oktató-kutató a szervezeten belül elsősorban a középiskolások irányába történő ifjúságmentorációs munkába tervez bekapcsolódni.

Solymosi Katalin 2021 óta társelnökként is segíti az FKA munkáját. Eddig is koordinálta a Kisgyermekesek és Kutatónők Helyzetével Foglalkozó Bizottság munkáját, és az elmúlt évben több fórumon (Magyar Tudomány, telex.hu) ismertette az FKA véleményét a felsőoktatásban dolgozó kutatónők helyzetének javításáról.

Az FKA szerteágazó eddigi tevékenységét jól illusztrálja, hogy tagjai 2018-ban és 2021-ben tudományos igényű és átfogó felméréseket készítettek a fiatal magyar kutatók helyzetéről és problémáiról. Emellett az FKA az elmúlt években több fontos témában is tudománykommunikációs workshopokat, illetve fórumokat és információs webináriumokat tartott. Utóbbiakon az ismeretátadás és -szerzés mellett közvetlen kommunikációs lehetőséget biztosított a fiatal kutatói réteg és a kutatási pályázatok kiírói (pl. OTKA, Marie Sklodowska Curie Actions pályázatok), valamint az MTA Doktori Tanácsának vezetői között. Programjainak többsége az MTA YouTube-csatornáján visszanézhető. 

Az FKA tagjai egyeztetettek a fiatal kutatókat érintő kérdésekről, pályázatokról és életpályamodellről a Doktoranduszok Országos Szövetsége, a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete és a Nemzeti, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal képviselőivel is. Idén immár második éve zajlik sikerrel a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriumától függetlenül, FKA-tagok és fiatal kutatói mentorok segítségével működtetett Bolyai Mentorprogram. Az FKA tagjai adatbázist készítettek a hazai, fiatal kutatók számára fontos pályázati lehetőségekről, továbbá több fórumon is felhívták a döntéshozók figyelmét a COVID-19 járvány fiatal kutatói életpályára gyakorolt negatív hatásaira is.

Az MTA és az FKA együttműködése és a fiatal kutatók képviselete jegyében az FKA vezetőségének öt tagja kapott felkérést összesen három elnöki, illetve elnökségi bizottság munkájában való részvételre. Emellett tagjai az MTA kilenc további szakbizottságában képviselik a fiatal kutatókat. Négy tag 2021 januárjától junior társelnökként működik közre az Academia Europaea Lovász László által irányított Budapesti Tudásközpontja tematikus misszióinak munkájában. Az FKA több tagja is részt vesz hasonló nemzetközi szervezetek (Young Academy of Europe és Global Young Academy) munkájában, és a tavaly, több európai fiatal akadémia részvételével megalakított nemzetközi tudománypolitikai tanácsadó testület (YASAS) révén 2022 májusától immár közvetlenebbül bekapcsolódhat az európai tudománypolitika formálásába is.

Az FKA korábbi tagjainak listája elérhető ITT, a 2022-ben megválasztott 12 új tag teljes listája pedig ITT.