Megnyílt a 28. Kárpát-medencei Nyári Egyetem

Az Egyetem legfontosabb társadalmi küldetései között tartja számon, hogy a Kárpát-medence magyar felsőoktatását összetartsa, és szakmai fejlődési és találkozási lehetőséget biztosítson a régió magyar ajkú egyetemi hallgatói és oktatói számára.
A több évtizedes múlttal bíró nyári egyetem programjában idén két nagy szakmai szekció teremt lehetőséget arra, hogy Erdély, Felvidék, Kárpátalja és Délvidék magyar ajkú hallgatói anyanyelvükön képezhessék tovább magukat szaktárgyuk egy-egy speciális területén. A rendezvény általános szakmai témája: "Hidak emberek, országok és kutatók között".
A programsorozatot július 9-én az ELTE Márton Áron Szakkollégiumban nyitották meg, az ünnepségen az egyetemvezetők és a kormányzati meghívottak mellett a határon túli partneregyetemek vezetői is részt vettek.
A megjelenteket Borhy László rektor köszöntötte, aki később a rendezvény nyitó előadását is tartotta A római kultúra elterjedésének aspektusai a római provinciákban címmel. A rektor kiemelte: a Kárpát-medencei Nyári Egyetem hagyományosan olyan közös szellemi tér, ahol a tehetséggondozás és a határon átnyúló együttműködések is erősödnek.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese a határon túli magyar közösségek összetartásának fontosságára és a hallgatók közötti kapcsolatépítésre hívta fel a figyelmet. A nyári egyetem résztvevőire mint magra hivatkozott, akikre a későbbiekben lehet építeni, további hidakat képezni és ezt a programot még tovább fejleszteni.
Az ünnepséget a Jazz and More Choir műsora zárta, majd plenáris előadásokkal elkezdődött a szakmai munka.
A Kárpát-medencei Nyári Egyetemre 2025-ben 122 határon túli hallgató regisztrált, a rendezvénynek a Márton Áron Kollégium ad otthont. Szerdán és csütörtökön plenáris előadások hangzanak el, pénteken a hallgatók négy speciális szekció munkájában vehetnek részt. A Márton Áron Szakkollégiumi Szekció a hallgatóknak ad lehetőséget, hogy kutatási területüket bemutathassák. Az előadásokat az ELTE hat karának oktatói tartják.
A programot változatos szabadidős programok színesítik, amelyek során a résztvevők bepillantást nyerhetnek a budapesti egyetemi életbe. A rendezvényt szombaton egész napos kirándulás zárja. A magyar ajkú hallgatók – a korábbi évekhez hasonlóan – idén is térítésmentesen vehetnek részt a nyári egyetemen, amit a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatása tesz lehetővé.
A hagyományokhoz hűen ekkor rendezik meg az ELTE Határon Túli Intézmények Fórumát is, ahol a Kormányzat, az ELTE és külhoni partneregyetemek vezetői egyeztetnek a felsőoktatási kapcsolatok fejlesztéséről, új mobilitási csatornákról, közös képzésekről, közös akkreditációról, publikációról, pályázási lehetőségekről és további együttműködési lehetőségekről.
Kárpát-medencei Nyári Egyetem 2025
Kárpát-medencei Nyári Egyetem 2025
0
/
0
















0
/
0