Megnyitották a Vaszilij Kljucsevszkij Szemináriumot

2019.10.24.
Megnyitották a Vaszilij Kljucsevszkij Szemináriumot
Az ELTE Kelet-, Közép-Európa és Oroszország Története Tanszék október 22-én avatta fel az orosz történészről elnevezett új termét. A megnyitón Borhy László, az egyetem rektora mondott beszédet.

A teremavatás apropójául Szvák Gyula történész, Oroszország-szakértő adománya szolgált. Szvák Gyula közel háromezer darab ruszisztikai témájú könyvet, másolt anyagot és periodikát bízott az ELTE Kelet-, Közép-Európa és Oroszország Története Tanszék szakmai felügyeletére, s adta annak – a megőrzés és a jelenlegi helyén való szakmai hozzáférés feltételeinek biztosítása esetén – örökös, térítésmentes használatába. A gyűjtemény a 19. század előtti orosz történelemről szóló, legnagyobb részt orosz és angol nyelvű szakirodalom Magyarországon ilyen teljességben sehol nem található válogatása, amely Szvák Gyula több évtizedes szisztematikus állománygyarapító gyűjtőmunkájának eredménye. Az adományozó kifejezett szándéka volt, hogy a könyvtár hozzáférhető legyen az orosz történelmet tanulmányozó szakemberek, doktoranduszok, egyetemi hallgatók számára, ezért az adományozás feltételéül szabta, hogy a gyűjtemény a jelenlegi helyén, egyben maradjon.

Szvák Gyula olyan műhelyszobát szeretett volna létrehozni, amely az orosz bölcsész- és társadalomtudományok (elsősorban a történettudomány) kutatóinak, egyetemi oktatóinak, doktoranduszainak biztosít szakmai menedéket. A terem a névadó Vaszilij Oszipovics Kljucsevszkij – minden idők talán legkiemelkedőbb orosz történészének – szellemében a Ruszisztikai Tanulmányok Centrum által szervezett közös magyar-orosz, magyar-magyar kutatási projekteknek, kerekasztaloknak, szimpóziumoknak, szakmai eszmecseréknek, vitadélutánoknak és a szélesebb érdeklődő közönségnek szánt ismeretterjesztő előadásoknak ad majd helyet, erőteljesen bevonva a fiatal kutatónemzedéket. A szeminárium első kurátora az illetékesek előzetes jelölése alapján Mezei Bálint egyetemi adjunktus.

Vaszilij Kljucsevszkij (1841-1911) az első olyan orosz történész volt, aki a figyelmet a politikai és társadalmi kérdésektől a földrajzi és gazdasági erőkre irányította. Különösen érdekelte a szibériai és a távol-keleti orosz békés kolonizációs folyamat. 1882-ben közzétette a bojár dumáról szóló mérföldkő-tanulmányát, amelyben a társadalom különböző osztályai közötti együttműködést szorgalmazza.