Merre tart a közgazdaságtan?

2018.03.26.
Merre tart a közgazdaságtan?
A Magyar Közgazdasági Társaság 2018. március 22-én konferenciát rendezett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdálkodástudományi Intézetével, a Budapest Institute of Banking Zrt.-vel, a Budapesti Corvinus Egyetem MNB Tanszékével, valamint a cseh, a szlovák és a lengyel közgazdasági társaságokkal együttműködésben a közgazdaságtan és a közgazdászképzés reformjáról. 

Ötszáz évvel azután, hogy Luther Márton kifüggesztette tételeit a wittenbergi vártemplom ajtajára, a közgazdasági dogmákkal elégedetlen kutatók és diákok kiszegezték 33 pontjukat a London School of Economics kapujára. A kezdeményezés elindítói, a New Weather Institute és a Rethinking Economics nemzetközi diákhálózat képviselői szerint a világ a szegénységgel, egyenlőtlenségekkel, környezeti válsággal és pénzügyi instabilitással küzd, a közgazdaságtan pedig szerintük többet is segíthetne a problémák megoldásában. A konferencia a kiáltvány és a diákhálózat által felvetett kérdésekre reflektált előadásaival és panelbeszélgetéseivel, fókuszban a közgazdaságtan és a közgazdasági felsőoktatás lehetséges reformjaival.

A Lágymányosi Campuson rendezett tanácskozás és az apropóját adó kezdeményezés fontos lépés afelé, hogy a közgazdászok nyitottabbak legyenek alternatív megközelítésekre: ne kihívásként, hanem lehetőségként éljék meg a nézeteiket megkérdőjelező vagy legalább is tűzkeresztbe állító vitákat. Ugyanis a világban halmozódnak a vészjósló folyamatok: az elmúlt 30–40 évben a jövedelmi egyenlőtlenségek tovább nőttek, a pénzügyi válságok elszaporodtak, a környezetszennyezés pedig vészesen emelkedik. Ezek a folyamatok az egész civilizációnkat alapjaiban megrengető „robbanáshoz” vezethetnek. "Nyilvánvalóan a közgazdáságtan elmúlt évtizedekben követett főáramú irányzatai nem tehetők egyedül felelőssé a fentiekért, azonban

azt látni kell, hogy a közgazdaságtan a jelenlegi állapotában nem képes kellő gyorsasággal reagálni a kihívásokra

– mondta Dombi Ákos egyetemi docens, a rendezvény egyik előadója, az ELTE Gazdálkodástudományi Intézet Összehasonlító Gazdaságtan Tanszékének vezetője. – Sokkal plurálisabb megközelítésre, nagyobb nyitottságra van szükségünk. A konferencia utóbbi tekintetben betöltötte küldetését. A résztvevők között intenzív vita alakult arról, hogy mennyire használjuk jól mindazt az eszköztárat, tudást, amelyet a közgazdaságtan az elmúlt évszázadokban felhalmozott. Függetlenül attól, hogy ki mit gondol erről, a résztvevők többsége minden bizonnyal úgy tért haza, hogy átérezte az előttünk álló megoldandó feladatok súlyát, és a lehetőséget az eltérő közgazdasági iskolák okos, pragmatikus felhasználásában.” 

Dombi Ákos, az ELTE GTI tanszékvezetője

A tanácskozáson előadást tartott még Pogátsa Zoltán közgazdász, a Soproni Egyetem docense, a CEU, az ELTE és a Veronai Egyetem oktatója, valamint Bogusław Fiedor, a Lengyel Közgazdasági Társaság alelnöke, a Wroclaw-i Közgazdaságtudományi Egyetem közgazdász professzora, korábbi rektora, Kamil Galuščák, a Cseh Közgazdasági Társaság elnöke, a Cseh Nemzeti Bank Igazgatóságának tanácsadója és Martin Kahanec, a Szlovák Közgazdasági Társaság elnöke, a Central European Labour Studies Institute alapítója és tudományos igazgatója, a CEU professzora.

A konferencia presztízsét tovább emelte, hogy a közgazdaságtan reformjára indult kezdeményezés két meghatározó alakja, Ha-Joon Chang, a Cambridge University közgazdász professzora, napjaink kiemelkedő gondolkodója, valamint Andrew Simms, a New Weather Institute társalapítója is előadást tartottak.

A konferencia teljes felvétele elérhető a Magyar Közgazdasági Társaság honlapján.