Mesterséges intelligencia és gépi tanulás

Mesterséges intelligencia és gépi tanulás
03/21

2019. március 21. 09:15

Uránia Nemzeti Filmszínház (1088 Budapest, Rákóczi út 21.)

03/21

2019. március 21. 09:15 -

Uránia Nemzeti Filmszínház (1088 Budapest, Rákóczi út 21.)


Az elmúlt években egyre több probléma megoldására kezdtük el használni a mesterséges intelligenciát és a deep learning rendszereket. Ahogy a Stanford Egyetemen tanító, kínai származású, de Angliában született Andrew Yan-Tak Ng fogalmazott: a mesterséges intelligencia lett az új elektromosság. Hamarosan nehéz lesz olyan területet találni az életünkben, amelyet nem alakítottak még át gyökeresen a különböző AI-megoldások.

Az adatelemzők és a mérnökök egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak az új tudományterület felé. De tudják-e a döntéshozók is, milyen változásokat hozhat az AI a külünböző szakterületeken? A konferencia lehetőséget ad a gyorsan fejlődő gépi tanulással és mesterséges intelligenciákkal kapcsolatos tapasztalatcserére, illetve felidézi a szakterület sikertörténeteit, legjobb gyakorlatait és új kezdeményezéseit is.

Lőrincz András, az ELTE Programozáselmélet és Szoftvertechnológiai Tanszék főmunkatársa a rendezvényen többek között a C-AGI (Crowdsourced Artificial General Intelligence) fogalmáról beszél majd: ez a rendszer különböző háttéradatbázisok felhasználásával az emberhez hasonlóan képes bármilyen intellektuális probléma megoldására. Előadásában szó lesz azon komponensek fejlesztéséről és kiaknázásáról is, amelyek lineáris bizonyítékokkal szolgálnak a kombinatorikai problémák megoldására.

Deep learning
Neuronhálózatok alkalmazásán alapszik, azokon a statisztikai modelleken, amelyeket 1943-ban Warren McCulloch és Walter Pitts alkotott meg a biológiai ideghálózatok mintájára. Geoffry E. Hinton, a Torontói Egyetem professor emeritusának definíciója szerint mély tanuló rendszereknek nevezzük az olyan gépi tanuló algoritmusok strukturált összességét, melynek rétegei a bemeneti adatok magasabb szintű absztrakcióinak kinyerésével hatékonyan képesek egy tetszőleges folyamatot modellezni. A gyakorlatban a mély tanulás jellemzően a mély neuronhálók tanítását jelenti.

A kétnapos konferencia és workshop előadói között szerepelnek többek között az Ericsson, a Google, Twitter, az Uber, a Volkswagen, az Almotive, a Rapidminer, a RoomAR képviselői, de delegál előadót az Idahoi Egyetem, az IBM Thomas J. Watson Research Center, a Tasmániai Egyetem, valamint a Frankfurti Pénzügyi és Menedzsment Iskola is. A workshopokat március 20-án rendezik az Ericsson irodaházában (1117 Budapest, Magyar Tudósok Körútja 11.), míg a konferencia-előadások 21-én és 22-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban lesznek.

Részletes program és információk a konferencia honlapján olvashatók.

Fotó: Reviczky Zsolt