Mi várható a glasgow-i klímacsúcson?

2021.04.19.
Mi várható a glasgow-i klímacsúcson?
Richard Shackleton brit nagykövet-helyettes tartott előadást Szombathelyen az Egyesült Királyság előtt álló kihívásokról a novemberi klímacsúcsra való felkészülésben. A diplomata szerint a klímaváltozást ugyan nem lehet megállítani, csak rugalmasan alkalmazkodni hozzá, de komoly esély van arra, hogy a koronavírus-járványból kilábalva a világ egyre inkább a zöld gazdaság építésének irányába indul el.

Richard Shackleton 2020 augusztusától dolgozik a budapesti Brit Nagykövetségen, előtte négy évig a helsinki Brit Nagykövetség alkalmazta hasonló pozícióban. Korábban Mexikóban foglalkozott energia- és éghajlatváltozási kérdésekkel, de az ENSZ New York-i missziójában és a volt Energiaügyi és Klímaváltozási Minisztériumban is dolgozott. A diplomatát az ELTE szombathelyi campusára az Angol Nyelv és Irodalom Tanszék hívta meg

Az előadás apropóját az ENSZ brit-orosz elnökséggel november elejére Glasgow-ba szervezett COP 26 konferenciája szolgáltatta, amelynek célja, hogy a résztvevők – elsősorban a párizsi egyezményt aláírt országok küldöttei – megállapodjanak a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében tett erőfeszítések felgyorsításában, így 2050-re elérjék a karbonsemlegességet, azaz az egyensúlyt a kibocsátott és a légkörből kivont szén-dioxid mennyisége között.

Csak globális összefogással lehet eredményesen megküzdeni a klímaváltozással

– hangsúlyozta Richard Shackleton, hozzátéve, a karbonsemlegességet világszerte fair és inkluzív módon kell elérni.

A diplomata elmondta, az Egyesült Királyság 2000 óta a világ tizenkilenc legnagyobb gazdaságát, valamint az Európai Uniót tömörítő G20-ak között a leggyorsabb ütemben karbonmentesíti gazdaságát, az egy főre jutó károsanyag-kibocsátását pedig 1990 óta a felére csökkentette.

A nagykövet-helyettes említést tett a brit–magyar környezetvédelmi együttműködésekről is, és beszélt a mások mellett a Budapesti Brit Nagykövetség kezdeményezésére 2021 elején megalakult, a magyar ipari és üzleti vezetők, kereskedelmi kamarák és egyesületek képviselőiből álló Net Zéró Tanácsadó Testület munkájáról, amelynek célja, hogy a kormányzati, gazdasági és társadalmi szereplők figyelmét a gazdaság karbonsemlegessé átalakításának fontosságára irányítsa.

Szó esett az ENSZ Magyarország részvételével zajló Race to Zero Carbon globális kampányáról, az okosváros programról, az e-mobilitás támogatásáról és a visegrádi országok között hazánk klímakérdésben betöltött vezető szerepéről.

Egy kérdésre válaszolva a diplomata elmondta,

a nagyvállalatoknak is érdekük a környezeti szempontok szem előtt tartása, máskülönben lemaradnak a versenyben

más, környezettudatosabb cégekkel szemben, ami a profitjuk rovására is megy. Pozitív példaként a Shellt és a Tescót említette.

Végül Greta Thunberg neve is felmerült. A misszióvezető-helyettes úgy vélte, hogy a svéd aktivista biztosan megjelenik majd a COP 26-on hívás nélkül is, és az utazáshoz még hajóra sem kell ülnie, vonattal is eljuthat Glasgow-ba. Richard Shackleton hangsúlyozta, a környezetvédelemmel kapcsolatban is fontos meghallgatni és meghallani a fiatalok véleményét, ezért a magyar Greta Thunberget is szívesen látnák a klímacsúcson.

Richard Shackleton maga is szelektíven gyűjti a szemetet, úgy tapasztalta, idővel az emberek megszokják és természetesnek veszik a szelektív hulladékgyűjtést. Nincs autója, Budapesten a tömegközlekedést használja vagy gyalogosan közlekedik.

Forrás: ELTE SEK