Miért élünk jégkorszakban?

Miért élünk jégkorszakban?
01/13

2022. január 13. 17:00 - 18:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, fszt. 83.)

01/13

2022. január 13. 17:00 - 18:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, fszt. 83.)


Vincze Miklós, az MTA-ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport tudományos főmunkatársa tart előadást "Az atomoktól a csillagokig" sorozatban.

Miközben jelenleg éppen olyan klímaváltozás zajlik, amely a globális átlaghőmérséklet növekedésével jár, bizonyos szempontból ma is jégkorszakban élünk, hiszen léteznek a földfelszínnek szüntelenül fagyott területei – ilyen például az Antarktisz. Ám ez korántsem volt mindig így. Bár a déli kontinens a kréta korszakban már ugyanott volt, mint most, mégis sűrű erdők borították, tele dinoszauruszokkal. Mi változott meg nagyjából harmincötmillió éve, amikor bekövetkezett a földtörténet egyik leghirtelenebb lehűlése? És hogyan járulnak hozzá egy áramlástani laborban a fizikusok e rejtély megfejtéséhez? Vincze Miklós ezekkel a kérdésekkel foglalkozik előadásában.

Vincze Miklós Pál az MTA-ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport tudományos főmunkatársa. 2008-ban az ELTE Természettudományi Karán szerzett diplomát okleveles fizikusként, asztrofizika szakirányon. PhD-fokozatát szintén az ELTE-n szerezte fizikai tudományokból. 2012–2014 között a Brandenburg Technical University Cottbus-Senftenberg Department for Aerodynamics and Fluid Mechanics posztdoktori programjának résztvevője volt. 2015-ben a jelenleg alkalmazott időjárás- és klíma-előrejelzési modellek pontosításában elért eredményeiért az MTA Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjában részesült, és még ugyanebben az évben kutatási támogatást nyert a European High Performance Infrastructures in Turbulence (EuHIT) program keretében is. A földi klímarendszer laboratóriumi modellezését célzó kutatásaiért 2017-ben Junior Prima-díjban részesült. Kutatási területei a nagyléptékű légköri és óceáni áramlási jelenségek kísérleti és numerikus modellezése, fizikai oceanográfia (belső hullámok, alábukó vízkörzés), klímadinamika.

Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. A tavalyi év pusztán online előadásai után az „Atomcsill” ismét élő előadásokkal jelentkezik – remélhetőleg a teljes évadban. Az előadások ugyanakkor online is követhetők a galileowebcast közvetítőcsoport élő adásában.