Minden, amit tudni szeretnél a fekete lyukakról

Minden, amit tudni szeretnél a fekete lyukakról
01/27

2022. január 27. 17:00 - 18:00

online

01/27

2022. január 27. 17:00 - 18:00

online


Kis-Tóth Ágnes, az ELTE Fizikai Intézet mestertanára tart előadást "Az atomoktól a csillagokig" ismeretterjesztő sorozat keretében.

A fekete lyukak a legrejtélyesebb lények abban a színes állatkertben, amelyet éjszakai égboltnak nevezünk. Mindenki hallott már róluk, de senki sem látta még igazából őket. Hagyják, hogy a csillagok elkápráztassanak minket és eltereljék a figyelmünket, miközben ők láthatatlanul és (szinte) észrevétlenül befolyásolják az Univerzum életének mindennapjait. Vannak, akik még a létezésükben is kételkednek, mások pedig biztosak abban, hogy nemcsak léteznek, de a világegyetem leglátványosabb jelenségeiért is ők a felelősek.

Derítsük fel a történetüket a fekete lyukakról szóló első kósza ötlettől kezdve az Einstein általános relativitáselméletében felbukkanó lehetőségeken át napjaink gyakorlati megfigyeléseiig! Vegyük górcső alá a CERN-beli rettegett mikroméretű fekete lyukakat, a galaktikus szomszédságunkban megbújó csillagtömegű példányokat, a galaxisok középpontjában található szupermasszív bestiákat és a gravitációs hullámok segítségével felfedezett közepes méretű fekete lyukakat. Derítsük ki, hogy milyen lenne egy találkozás velük! Kell-e félnünk tőlük, vagy nyugodtan hagyhatjuk garázdálkodni őket az Univerzumban?

Kis-Tóth Ágnes az ELTE matematika szakán kezdte meg felsőfokú tanulmányait, diplomamunkáját a topologikus vektorterek feletti lineáris operátorokról írta. 2010-től az ELTE fizika szakán tanult, ahol először Révész Ádám vezetésével az Anyagtudományi Tanszék kutatásában vett részt, majd az Asztrofizikai Kutatócsoport munkájába kapcsolódott be Frei Zsolt és Haiman Zoltán irányításával. PhD-fokozatát 2020-ban szerezte az ELTE Fizika Doktori Iskolában. Kutatási témája a galaxisok és kvazárok körüli, úgynevezett kozmológiai ionizált buborékok kialakulásának, szerkezetének és spektrumának vizsgálata. 2020 októberétől a Fizikai Intézet mestertanára, a kutatás mellett fő céljai a fizikaoktatás módszertanának fejlesztése, illetve a tudománykommunikáció. Rendszeresen részt vesz az ELTE tudományos ismeretterjesztő rendezvényeinek, illetve hasonló nemzetközi események szervezésében.

Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. A mostani előadást a járványhelyzetre tekintettel online formában tartják, a közvetítést az előadássorozat Facebook-oldalán vagy a galileowebcast közvetítőcsoport élő adásában lehet figyelemmel kísérni.