Nehezen reagál a hazai mezőgazdaság a meteorológiai kihívásokra

2025.05.20.
Nehezen reagál a hazai mezőgazdaság a meteorológiai kihívásokra
A magyar agráriumban túlsúlyban vannak az egyszerűen és nagy tömegben előállítható termények, ám éppen ezek azok, amelyek a legkevésbé ellenállóak a 2022-es aszályhoz hasonló szélsőségekkel szemben – állapította meg munkatársaival közösen publikált tanulmányában az ELTE Természetföldrajzi Tanszék tudományos főmunkatársa.

Pinke Zsolt és kutatótársai (Ács Tamás, Fabók Veronika, Kalicz Péter, Jámbor Attila) azt vizsgálták, hogy milyen hatása volt a 2022-es európai aszálynak a tagállamokban legnagyobb területen termesztett gabonák és olajos magvak terméshozamaira. A Gazdálkodás című folyóirat nívódíját is elnyert tanulmányukban megállapították, hogy bár a meteorológiai eseményre úgy emlékezünk, hogy az Európa nagy részén komoly nyomot hagyott a termésátlagokban, valójában a Kárpát-Balkán és a mediterrán régiók országaiban, így Magyarországon, Romániában és Bulgáriában okozott jelentősebb terméscsökkenést és látványos kiesést (1,5%, 1,4% és 0,7%) az országos GDP-ben.

A magyar agráriumot több alkalommal is sújtotta a 2022. évihez hasonló mértékű aszálykár, ezért is érdemes megvizsgálni, hogyan reagált a mezőgazdaság ezekre az eseményekre, illetve miként lehetne megelőzni az ebből fakadó gazdasági károkat. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a magyar mezőgazdaságnak az elmúlt évszázadban több hullámban lezajlott modernizációja mennyire felelt meg az egyre gyakoribbá váló meteorológiai eredetű kihívásoknak.

Mint megállapították, éppen a klímaváltozásnak leginkább kitett, és az utóbbi évek globális mezőgazdasági alapanyag-túltermelésében érintett haszonnövények azok, amelyeknek (korábban is magas) részaránya a rendszerváltás óta még tovább növekedett a hazai termelésben. A modernizációs törekvések alacsony innovációs igényű termékek előállítását biztosító agrárstruktúrát eredményeztek: a minél egyszerűbben, nagy tömegben előállítható termények részesülnek előnyben, ám éppen ezek azok, amelyek a legkevésbé ellenállóak a 2022-es aszályhoz hasonló szélsőségekkel szemben.

A kutatók szerint a tanulmány megfelelő szakmai támogatást nyújthat a magyar társadalom és különösen az agrárium működésére hatással bíró gazdasági-politikai csoportok számára ahhoz, hogy megfelelően reagáljanak a feni kihívásokra.

A szerzők az alábbi előadásban bővebben is beszéltek a témáról.

Forrás: ELTE TTK