Növényi vasháztartás-vizsgálatok Grenoble-ban

2022.06.15.
Növényi vasháztartás-vizsgálatok Grenoble-ban
A Biológiai Intézet kutatói műszerhasználati időt nyertek az Európai Szinkrotronsugárzási Intézet laboratóriumaiba, melynek keretében június elején négy teljes napon át rendelkezésükre álltak az ott található csúcstechnológiás készülékek. Solti Ádám biológusokból és fizikusból állította össze kiutazó csapatát, hogy sokrétűen tudják vizsgálni a levelek vastartalmának alakulását.

A franciaországi Európai Szinkrotronsugárzási Intézet pályázatán nyert el 4-szer 24 óra mikroszkópos röntgenfluoreszcencia-leképezéses (mikro-XRF) és mikroszkópos röntgenabszorpció-spektroszkópiai (mikro-XANES) műszerhasználati időt Solti Ádám habilitált egyetemi docens és kutatócsoportja. A kutatók e módszerek segítségével azt szeretnék kimutatni, hogy az öregedés megindulásával a vas mely sejtalkotókban és milyen kémiai formákban halmozódik, majd szabadul fel a levelekben.

Solti Ádám és munkatársai az ELTE Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszékén található, alacsonyabb felbontású és érzékenységű XRF készüléken már kaptak előzetes eredményeket, illetve áprilisban a trieszti ELETTRA kutatóközpontban is végeztek méréseket. A különleges grenoble-i műszeren való vizsgálathoz a kutatási témát röviden bemutató műszeridő-pályázatot kellett benyújtaniuk, a kutatáshoz az ESRF a műszerhasználat mellett három kutató kiutazásának és kint tartózkodásának költségeivel is hozzájárult. 

A 4x24 órás műszeridő a minták helyszíni előkészítésével és a mérések utáni “leszereléssel” együtt valójában nyolc napos utazást jelentett. 

A mérések éjjel-nappal zajlottak, a négyfős csoport tagjai egymást váltották a műszerek kezelésében.

„A munkához interdiszciplináris csapatra volt szükség. A mikroszkópos mintaelőkészítésekben, a fény- és transzmissziós elektronmikroszkópos vizsgálatokban Solymosi Katalin, a Növényszervezettani Tanszék biológusa nyújtott tapasztalataival nagy segítséget, Maria Gracheva fizikus, az ELKH Energiatudományi Kutatóintézet munkatársa, egyben az ELTE Magkémiai Laboratóriumának vegyész doktorandusza a Mössbauer-spektroszkópiában és elemanalitikában szerzett jártasságával erősítette a csapatot. Nagy szükség volt doktoranduszomra, Sági-Kazár Mátéra a növényélettan és a műszeres mérések mellett az informatikai jártassága miatt is” – meséli Solti Ádám, a mérések ötletgazdája és a témához kapcsolódó OTKA pályázat (Szeneszcencia, autofágia és vas-felszabadulás a plasztiszokból: A vas allokációjának átrendeződése növényekben) témavezetője.

Luis Carlos Colocho Hurtarte és Sági-Kazár Máté mintát helyeznek be a műszerbe.

„Már a minták előkészítése is kihívás volt – magyarázza Sági-Kazár Máté. – A folyamatot Hiram Castello-Michel és Luis Carlos Colocho Hurtarte, az ESRF műszerekért felelős munkatársai segítették Zoomon, valamint szakcikkekkel és videókkal. A mintákat már több héttel az utazás előtt elkészítettük, lefagyasztva szállítottuk a helyszínre, ahol kriomikrotómmal megmetszettük. Ez a különleges eljárás tette lehetővé, hogy a vasvegyületek az élő sejtekre jellemző helyen és kémiai formában őrződjenek meg." 

„A kutatói élet izgalmas része, amikor új területekre merészkedünk, és új intézményekben új módszerekkel ismerkedünk meg, miközben elhagyjuk a komfortzónánkat” – hangsúlyozta Solymosi Katalin adjunktus. – PhD-hallgatók számára egy ilyen tapasztalat kiváló lehetőség önmaguk fejlesztésére, és egyben annak is végső próbatétele lehet, vajon valóban megállják-e a helyüket önálló kutatóként. E téren mindkét velünk utazó fiatal kutató kiválóan vizsgázott. Külön büszkeség, hogy a fogadó laboratórium munkatársai is nagyon elégedettek voltak a méréssel, a diákjaink önállóságával és a csoportunk munkájával, és

bátorítottak bennünket más témákban történő újbóli pályázásra 

és az együttműködés folytatására.”

A növényi anyagcserében a vasvegyületeknek (pl. vas-kén centrumoknak) kiemelkedő jelentőségük van, ennek ellenére a vasnak a leveleken és a levél sejtjein belüli lokalizációjáról, a jelátviteli folyamatokban betöltött szerepéről és pontos kémiai formáiról máig viszonylag keveset tudunk. A kutatócsoport a vonatkozó szakirodalmi adatokat 2022 elején a Journal of Experimental Botany folyóirat különszámához felkérésre készült szemlecikkében ismertette. 

A mérések során számos elem (K, Ca, Mg, Mn, Fe, Ti) elhelyezkedését és a vas kémiai formáit sikerült a levelek sejtjeiben azonosítani. A műszeres méréseket még hosszú elemzések, számolások és más módszerekkel kapható eredményekkel való összevetés követi, azonban már az előzetes adatok alapján is egyértelmű, hogy a grenoble-i kutatómunka sikeres volt, és a tudomány számára új eredményekkel szolgált. Solti Ádám kutatócsoportjának munkájáról itt olvashat bővebben

Forrás: ELTE TTK
Borítókép: A kutatócsoport az ESRF épületének főbejárata előtt (Sági-Kazár Máté, Solti Ádám, Solymosi Katalin és Maria Gracheva)