Örökségvédelem és kapcsolatépítés Kínában

2019.10.28.
Örökségvédelem és kapcsolatépítés Kínában
Az "Egy övezet, egy út" kezdeményezés örökségvédelmi programjának keretében tartott előadást Hszianban Sonkoly Gábor egyetemi tanár és Csorba László egyetemi tanár.

Nemzetközi konferenciát rendezett az egyik legjelentősebb kínai tartomány, Senhszi fővárosában, Hszianban 2019. október 12–14. között az Északnyugati Műegyetem Kulturális Örökség Intézete (NPU Institute of Culture and Heritage), amelyre az ELTE BTK két professzorát, Sonkoly Gábor egyetemi tanárt és Csorba László egyetemi tanárt is meghívták.

Az Egy övezet, egy út kezdeményezés örökségvédelmi programjainak keretébe tartozó rendezvényen (The 2nd Academic Symposium The Belt and Road Cultural Heritage Global Alliance [BRCHGA] and The 5th Cultural Heritage Interdisciplinary Advanced Forum) a házigazda kínaiak és a magyarok mellett olasz, lengyel és mongol tanárkollégák is résztvettek. Sonkoly Gábor egyetemi tanár a „történeti városi táj” örökségvédelmi fogalmának, gondolatvilágának fejlődéstörténetét mutatta be, míg Csorba László egyetemi tanár a megelőző régészeti feltárások során fölmerülő kulturális örökségvédelmi kérdéseket tekintette át.

A konferencia résztvevői meglátogatták a világhírű agyaghadsereg lelőhelyén (Lintung kerület) működő restaurátorműhelyeket is, és megismerkedtek az ott folyó értékes konzerváló-rekonstrukciós-állományvédelmi munka néhány fontos részletével. A kínai partnerekkel folytatott megbeszéléseken mindkét fél kifejezte szándékát a kapcsolatok további bővítésére, az ELTE BTK részéről ezzel is gazdagítva a Történeti Intézetben zajló kulturális örökségvédelmi oktatás nemzetközi kapcsolatrendszerét.