Ősi Attila kapta a Magyar Felfedező Nagydíjat

2016.06.01.
Ősi Attila kapta a Magyar Felfedező Nagydíjat
A Földgömb az Expedíciós Kutatásért Alapítvány kuratóriuma 2016-ban Ősi Attila paleontológusnak, az MTA-ELTE Lendület Kutatócsoport vezetőjének őslénytani feltáró munkájáért, a hazai dinoszauruszkutatásban tett nemzetközi jelentőségű felfedezéseiért és kimagasló csapatépítő, kutatásszervező tevékenysége elismeréseként ítélte oda a Magyar Felfedező Nagydíjat. Az oklevelet Gábris Gyula, a Magyar Földrajzi Társaság elnöke és Nagy Balázs, a kuratórium elnöke 2016 májusában adta át.

A Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíciót tizenharmadik éve rendszeresen megszervezik. Az expedíció célja a Bakonyban található, mára már világhírűvé vált, iharkúti ősgerinces lelőhely szisztematikus őslénytani feltárása. A kutatócsoport a lelőhely tudományos igényű, következetes feltárását, a gerinces fauna anatómiai, csontszövettani és ősállatföldrajzi vizsgálatát folytatja. Ősi Attila nevét annak a nyolcvanötmillió éves dinoszaurusz fajnak a felfedezése tette széles körben ismertté, amelyre a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Természettudományi Múzeum Paleontológiai Kutatócsoportjának tagjaként bukkant bakonyi ásatásai közepette. A már több mint egy évtizede folyó munka nemzetközi érdeklődést váltott ki, Ősi Attila a Nature magazinban publikálta azt a tudományos cikket, amely Európa gerinces ősállatföldrajzával kapcsolatos ismereteik újragondolására késztette az őslénytannal foglalkozó kutatókat. Az idei expedíciót július 25. és augusztus 14. között rendezik, a kutatást Ősi Attila vezeti, az expedíció tagjai Makádi László (Magyar Földtani és Geofizikai Intézet), Prondvai Edina (ELTE) és Botfalvai Gábor (ELTE).

A Magyar Felfedező Nagydíjat a Földgömb az Expedíciós Kutatásért Alapítvány 2013-ban alapította, az alapítvány kuratóriuma ítéli oda nyílt pályázat keretében egy olyan expedíció vezetőjének, mely kiemelkedő, nemzetközileg is elismert tudományos eredményt ért el az általa szervezett kutatóexpedíció segítségével. A díj célja, hogy elismerje a kiemelkedő szakmai teljesítményt végző szakembereket és egyúttal felhívja a közvélemény figyelmét a kutatóexpedíciók fontosságára, eredményeire.

Forrás: Felfedezők Napja / Földgömb