Összerántjuk az ELTE-s közösséget!

2024.04.22.
Összerántjuk az ELTE-s közösséget!
Az ELTE vezetésével nemrég indult Digitális Oktatásfejlesztési Kompetencia Központ (DOKK) a legújabb technológiai fejlesztéseket felhasználva dolgoz ki a tanulói élmények terén is új dimenziókat nyitó innovatív edukációs megoldásokat. Az ELTE április 22-én délután induló projektje az EENJOY, a platform a hallgatókat kihívásokkal és küldetésekkel ösztönzi aktív közösségi részvételre. Cziráky-Erdős Olivér projektigazgatót kérdeztük a részletekről. 

Pontosan mi ez a projekt, és milyen céllal indult?
Talán érdemes megemlíteni, hogy viszonylag rövid ideje vagyok jelen az ELTE-n. Bár itt végeztem, azóta nagyvállalatoknál, Big Four cégeknél szereztem középvezetői tapasztalatot, és most a piaci szektorban kiemelkedően működő cégek tréningjeiből leszűrhető „know-how és mindset csomagot” szállítom az Egyetem számára.

Az EENJOY egy ilyen, a piaci világból adaptált komplex, kreatív vállalkozás,

amely a felsőoktatás előtt álló kihívásokra reagál. A karantén időszaka óta a hallgatók egyre csak távolodnak az egyetemi közegtől, ezért szükség lett olyan kezdeményezésekre, amelyek új lendületet adnak az oktatásnak.Nemzetközi gyakorlatok mentén olyan egyedi, szinte személyre szabott, élményalapú keretrendszert építettünk fel a projektcsapattal, amelyet az ország első számú egyeteme egyértelműen megérdemel. Egy olyan platformot hoztunk létre, amely elsősorban összeköti a hallgatókat, ösztönzi őket az aktív közösségi részvételre, de fejleszti  kreativitásukat és problémamegoldó képességüket, emeli a részvételiség élményét is.

Nem titkolt célunk az is, hogy erősítsük az egyetemi identitást és intézményünk, az ELTE iránti elkötelezettséget. Az EENJOY felejthetetlen utazást kínál az aktív résztvevőknek, amelynek következtében szorosabban kötődhetnek az egyetemhez, márpedig saját tapasztalatból és őszintén mondhatom, hogy ELTE-snek lenni jó, sőt nagyszerű!

Kinek szól az EENJOY, és milyen előnyöket nyújt?
A pilot-időszakban elsődleges célcsoportunk az ELTE gólyái, ám ahogy halad előre a projekt és bizonyít, úgy szeretnénk bővíteni az aktív felhasználók körét, akár a dolgozókkal is kiegészülve. Végül is egy nagy ELTE-s közösség részévé szeretnénk válni mindannyian, nemde? Épp elég volt már, hogy sokan Yale, Stanford vagy Oxford pulcsikat vásárolnak a különböző fast fashion üzletekben, erősítsük inkább az ELTE-brandet!

Visszatérve a platformhoz, azt elsősorban a fiatal hallgatók igényeire szabtuk:

ergonomikus, mobilra optimalizált, geolokációs modult vontunk be a gamifikációs rendszerbe,

szóval az egész egy igazi élménybomba. A dopaminfüggőség garantált, ezért elnézést kérünk, de a cél szentesíti az eszközt!

Az önkéntesek milyen szerepet töltenek be a projektben?
Számunka kiemelt fontosságú a közösségépítés, így az önkéntesek nem csupán segítők, hanem aktív résztvevők is. Egyedülálló lehetőségeket biztosítunk arra, hogy jelen lehessenek egy új egyetemi iniciatíva hajnalán, sőt munkájukkal formálják és fejlesszék is azt. Az EENJOY csapata kollaboratív módon teremt, így mindenkinek lehetőséget adunk arra, hogy a saját területén kiteljesedjen, a munkaerőpiacon értékes tapasztalatokat gyűjtsön, vagy eddig ismeretlen és izgalmas folyamatokban próbálja ki magát. A projekt fókuszában a hallgatók állnak, mind célközönségként, mind önkéntesként.

Az EENJOY projekt tehát szakmai fejlődési lehetőségeket is kínál. Hogyan?
Az EENJOY berkeiben nagy hangsúlyt fektetünk a kreativitásra, üzleti, alkotó és absztraktabb értelemben egyaránt. Az önálló gondolkodás és problémamegoldás, mondhatni a design thinking kulcsfontosságú készségek, amelyek elsajátítására a projekt nagyszerű keretet biztosít. Akár szakmai portfólió bővítése céljából is érdemes csatlakozni hozzánk, hiszen lehetőséget adunk a saját ötletek, mini-projektek megvalósítására is.

Az EENJOY folyamatosan fejlődő projekt: a sokoldalúság és a kölcsönös inspiráció az igazi erénye.

Hogyan vezet ez a sokszereplős, interdiszciplináris együttműködés a projekt sikeréhez? Nem pont ez a projektben a szűk keresztmetszet?
Az EENJOY-nak kifejezett célja, hogy összehozza a hallgatókat, ezért elengedhetetlen, hogy az alkotócsapat tagjai is jól ismerjék egymást. Önkénteseink különböző szakmai és érdeklődési háttérrel rendelkeznek, ami a sokszínűségünk alappillére. Ez természetesen jelent kihívásokat és egyedi lehetőségeket. Gyakori élmény, hogy egyes munkafolyamatoknál csak kollaboratív munkával juthatunk el az eredményhez, de ez így van rendjén. És hát ne felejtsük el azt sem, hogy mint minden ehhez hasonló unikális kezdeményezésnek, ennek is egyértelmű velejárója a folyamatos kísérletezés, az ebből következő várható kudarcokkal és – remélhetőleg annál nagyobb – sikerekkel.

Mik a tervek a jövőt illetően?
Első lépésként szeretnénk a hallgatók bizalmát elnyerni, bebizonyítani nekik, hogy az ELTE-n az órákon kívül is megtapasztalhatnak új és izgalmas élményeket. Egy hallgató életében kardinális a tanulás, ám legalább ennyire fontos az a bizonyos plusz, amit az egyetem még kínálni tud. Közösség, identitás, élmények. Ezek vagyunk mi, és ezek szeretnénk maradni még jó sok évig a következő évfolyamok számára is.

Hosszútávon szeretnénk tehát fenntarthatóvá tenni a projektet. Ez leginkább azt jelenti, hogy csapatunkat folyamatosan bővíteni fogjuk, az állandó vérfrissítés mellett igyekszünk alkalmazkodni a hallgatói trendekhez is. Hisz megtehetünk mi minden tőlünk telhetőt, be kell látnunk azt is, hogy az EENJOY csak úgy működik, ha a kínálatunk találkozik a hozzánk érkező hallgatók igényeivel. Végső célunk pedig az, hogy az EENJOY éppolyan meghatározó élménnyé váljon az ELTE-s polgárok életében, mint a gólyabálok vagy a gólyatábor. Mindenki ismerje, használja és vegyen részt benne.

Hogyan értékelhetők az eddigi eredmények, és milyen visszajelzések érkeztek résztvevőktől?
Az EENJOY projekt eddigi eredményeit – egyelőre csak a közel egyéves szervezési munkálatokról beszélhetünk – pozitívan értékeljük. Az indulás óta eltelt időszakban sikerült lelkes, elkötelezett önkénteseket összegyűjtenünk, akik energiájukkal és szakértelmükkel építik a projektet. Az éles fázis indulását pedig már nagyon várjuk, hisz a résztvevőktől kapott visszajelzések rendkívül fontosak számunkra, és ezeket folyamatosan figyelembe is kell vennünk a fejlesztés során. (Az interjút 2024. 04. 17-én készítettük – a szerk.)

Nem egyszerű egy ekkora egyetemen teljesen új platformot vagy szolgáltatást bevezetni. Hogyan fogják a projekt hírét terjeszteni?
Mint szinte az összes eddigi kérdésre, megint a “hallgatók” lesz az egyik válaszom. A legjobb megoldás itt is az, ha a hallgatók megosztják egymással, hogy van ez a platform, ahol ilyen-olyan szuper dolgokat tudnak kipróbálni, teljesíteni vagy éppen nyerni. A másik válaszom pedig a rendezvények és a tavaszi nyüzsgés. A tavasz megterhelő időszak a hallgatóknak a szemeszterzárás és vizsgaidőszak miatt, ám éppen ilyenkor jó szórakozást nyújthat egy-egy érdekes kihívás. Azok számára is élvezhető a platform, akiknek csak egy sörre van erejük összeülni a barátokkal két vizsga között: nekik találtuk ki például a “nyomj egy szelfit” típusú kihívásokat. Ilyen egyszerűen is hozzá lehet jutni szuper nyereményekhez.

Hogyan járul hozzá a projekt a magyar felsőoktatás fejlődéséhez, és milyen hatása lehet a hallgatói közösségekre és az oktatásra?
Azt gondolom, hogy az EENJOY példaértékű projekt. Innovatív módon közelítjük meg az egyetemi élet különböző szegmenseit mind a valós, mind az online térben.

A digitális technológiákat az élmények létrehozására és fokozására alkalmazzuk,

ami az oktatás sokoldalúságát mutatja meg. Illetve többször is hangsúlyoztam a közösségépítés jelentőségét, mivel a magyar felsőoktatás fejlődését és erejét ebben látom. Szerintem mindenki tudja, hogy az egyetem utáni életünkben is mennyire fontosak a szakmai és emberi kapcsolatok. Reményeink szerint ezeknek a létrehozását és elmélyítését is támogatja a projekt.