Példaértékű kezdeményezés a Füvészkertben

2019.05.31.
Példaértékű kezdeményezés a Füvészkertben
Gerinctréning-tanfolyam indult 2019-ben az ELTE Füvészkertben a munkatársak számára. Az edzéseket Orlóci László, a kert igazgatója kezdeményezésére munkaidőben tartja a BEAC edzője heti egy alkalommal térítésmentesen. Jelenleg a munkatársak 70 százaléka rendszeresen jár a munkahelyi sport tekintetében egyedülálló és példaértékű foglalkozásokra. 

A kertészeti munkák komoly terhelést okoznak a gerincoszlopnak, a terhelés ráadásul egyenlőtlenül éri a test két oldalát. A botanikuskertben többen ülőmunkát végeznek, de ez sem kevésbé megterhelő. A gerinctorna ötlete megelőzésképpen, a sérülések elkerülése céljából merült fel az intézményben, és indította arra a kert igazgatóját, Orlóci Lászlót, hogy az egyetem sportklubjától, a BEAC-tól segítséget kérve, elindítsa a munkahelyi tanfolyamot.

Pesthy Orsolya immár fél éve tart edzéseket az Illés utcában.  "Fantasztikus a csapat. Mindig örömmel várom a ,füvészes' edzéseket, mosolygós a társaság, nagyon jó hangulatúak az órák, és jó látni azt is, ahogy hétről hétre megmutatkozik a fejlődés – mondta el. – A modern életmód nem természetes a gerincünk számára. Azt szokták mondani, hogy kétféle ember van: akinek van gerincproblémája, s akinek majd lesz. Mindenkinek foglalkoznia kellene a megelőzéssel. Vannak izmok, melyek megrövidülnek a folyamatos egyoldalú terheléstől, helytelen tartástól, míg más izomcsoportok elgyengülnek. A gerinctorna fő célja, hogy helyreállítsa a felborult izomegyensúlyt azáltal, hogy a megrövidülő izmokat nyújtja, az elgyengülteket pedig erősíti. A résztvevők arról számoltak be, hogy a gerinctréningnek köszönhetően eltűnt a derékfájásuk, kilazultak a befeszült izmok és jobb lett az általános közérzetük.  Ez pedig a lélekre is visszahat,

szebb tartással magabiztosabbak vagyunk, lazább izomzattal nyugodtabbak."

A tanfolyammal kapcsolatos szervezőmunkát Papp László, a Füvészkert egyik munkatársa végezte, aki korábban a Semmelweis utcába járt az ELTE-s gerinctorna-edzésekre. "Több hónapnyi torna után elmeséltem Orlóci Lászlónak, milyen jó hatással van rám a torna. Egyszerű bólogatás helyett megkért, szervezzem meg, hogy kollégáinknak elérhetőbb időben, füvészkerti környezetben legyenek órák, mivel a kertészeknek a nagy súlyú, aránytalan elosztású emelések miatt gyakran fáj a hátuk, a csapat másik felének, az ,irodistáknak' pedig a számítógép előtt való görnyedés teszi érzékennyé a derekát."

A Füvészkert és a BEAC kapcsolata szimbiózisszerű: a BEAC adja a sportszakmai hátteret (azaz az edzőket), a Füvészkert pedig a helyszínt: az edzéseket a kastély nagytermében, jó idő esetén pedig a kertben, szabad téren tartják. Orlóci László példaértékű kezdeményezése nemcsak arra biztosított lehetőséget, hogy dolgozói munkaidőben és helyben mozoghassanak, hanem előteremtette az edzések anyagi fedezetét is, a torna minden résztvevő számára térítésmentes. Az igazgató egyébként maga is aktívan részt vesz az órákon.

Forrás: ELTE Online