Periodicitás időben és térben

Periodicitás időben és térben
02/08

2018. február 08. 17:00

ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83.)

02/08

2018. február 08. 17:00 -

ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83.)


Csörgeiné Kurin Krisztina, az ELTE Analitikai Kémiai Tanszékének egyetemi docense kémiai és biológiai rendszerek periodicitásáról beszél az „Alkímia ma” sorozat 2018. február 8-i alkalmán.

A periodicitás (periodikusság) általános jelenség az anyagi világban: az anyagi rendszer olyan strukturáltságát jelenti, amelyben szabályosan ismétlődő szakaszok figyelhetők meg az időskálán, valamint a térkoordináták mentén. Periodikus szerkezetekkel találkozhatunk az anyagi szerveződés valamennyi szintjén: mind a kozmikus dimenziókban, mind a mikrovilágban (az atomi, molekuláris szinten), az élettelen természetben, sőt az élővilágban is. Például a bolygók Nap körüli mozgása, a nappalok, éjszakák, az évszakok ciklikus váltakozása, a szívműködés időben periodikus jelenségek. A geológiai metszeteken fellelhető, valamint az állati bőrfelületen kialakuló mintázatok térben periodikus struktúrák. Az élő és élettelen természetben bonyolult formában megnyilvánuló periodikus jelenségek megértéséhez szükség van arra, hogy ezeket a folyamatokat molekuláris szinten, egyszerű kémiai reakcióval tudják a szakemberek előállítani, modellezni.

A Periodicitás időben és térben, kémiai és biológiai rendszerekben című előadásban azokról a különleges kémiai reakciókról lesz szó elsősorban, amelyek – speciális feltételek teljesülésekor – képesek időben szabályos jelek, ún. kémiai oszcillációk létrehozására és térben szabályos mintázatok (koncentrikus körökből, spirálhullámokból, pontokból, csíkokból, sávokból álló szerkezetek) kialakítására. Az előadást követő demonstrációkban néhány – a tanulók által is kivitelezhető – periodikus kémiai reakciót is bemutat a szakember. 

Alkímia ma