Politika és büntetőjog

2017.07.30.
Politika és büntetőjog
17. alkalommal rendezték meg az ELTE és az Augsburgi Egyetem német-magyar büntetőjog-történeti csereszemináriumát 2017. július 13–16. között az ELTE  szombathelyi campusán azzal a céllal, hogy oktatók és hallgatók közösen elemezzék a politikai és társadalmi változásoknak a büntetőjog fejlődésére gyakorolt hatását.

A tanácskozásokat idén Mezey Barna egyetemi tanár, Frey Dóra, az ELTE ÁJK megbízott oktatója, Daniel Ricker, az Ausgburgi Egyetem doktorandusza és Markus Hirte, a Mittelalterliches Kriminalmuseum igazgatója vezették. A szemináriumon részt vett Barna Attila, a Széchenyi István Egyetem Jogtörténeti Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense, Beke-Martos Judit, a Bochumi Egyetem Jogi Karán működő Nemzetközi Iroda ügyvezető igazgatója, az ELTE ÁJK megbízott oktatója, Bódiné Beliznai Kinga adjunktus, Képessy Imre tanársegéd és Karl-Heinz Schneider a Mittelalterliches Kriminalmuseum volt igazgatója. A német és magyar hallgatók 19 előadást tartottak a témában.

A csereszeminárium hagyományos „Festvortrag”-ját Bódiné Beliznai Kinga tartotta: előadásában a bírák anyagi összeférhetetlenségének kérdését vizsgálta 1870 és 1920 között, feltéve a provokatív kérdést, hogy megvesztegethetőek-e a bírák? Az előadásban nemcsak a jogszabályi háttér, hanem a korszak leghíresebb perei is megjelentek. 

Átadták azt a tanulmánykötetet is, mely az Igazságügyi Minisztérium támogatásával szintén a Rechtsgeschichtliche Vorträge sorozat részeként jelent meg, a csereszeminárium idei témájával megegyező címmel. A kötet szerzőinek jelentős része azok közül került ki, akik mind a mai napig résztvevői e programnak (Arnd Koch, Mezey Barna, Markus Hirte, Frey Dóra, Képessy Imre, Losonczi Eszter és Mireisz Tímea), ugyanakkor többen hozzájárultak tanulmányukkal a kötet megjelenéséhez azok közül is, akik a korábbi években, még hallgatóként adtak itt elő (Koósné Mohácsi Barbara, Bathó Gábor). 

Forrás: MÁJT