Rangos díj a Bárczinak és dékánjának

2016.12.07.
Rangos díj a Bárczinak és dékánjának
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara másodszor nyerte el a Fogyatékosság-barát Munkahely Díjat, a kar dékánja, Zászkaliczky Péter pedig Pro Caritate-díjat kapott.

A Fogyatékos Emberek Nemzetközi Napja alkalmából az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának második alkalommal ítélték oda a Fogyatékosság-barát Munkahely díjat, a BGGyK újabb két évre szerezte meg a minősítést. Az elismerést az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Amerikai Kereskedelmi Kamara, a Salva Vita Alapítvány és a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület képviselőitől Perlusz Andrea, a kar stratégiai és szakmapolitikai ügyekért felelős dékánhelyettese vette át a 2016. december 3-án rendezett díjátadó ünnepségen. A Nemzeti Színházban rendezett díjátadó gálán a kar a fogyatékos/megváltozott munkaképességű munkavállalók karriermenedzsmentje (tanulás, fejlődés, előmenetel) területén végzett kiemelkedő munkájáért különdíjban is részesült.

A kar már az első Fogyatékosság-barát Munkahely Díjra beadott pályázatában is vállalta, hogy növeli a fogyatékos, illetve a megváltozott munkaképességű oktatók számát, biztosítja ehhez az adaptált munkakörnyezetet, valamint hozzáférhetővé teszi számukra a megfelelő eszközöket és szolgáltatásokat. A továbbiakban külön hangsúlyt kívánnak fektetni a toborzás folyamatában hozzáférhető dokumentumok akadálymentes megjelenítésére,

a megváltozott munkavállalók létszámának növelésére, tanulásuk, szakmai előmenetelük tudatos tervezésére és támogatására.

Az ünnepségen kiemelkedő szakmai tevékenységért Pro Caritate-díjat vehetett át Zászkaliczky Péter, a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar dékánja Czibere Károlytól, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárától.

Zászkaliczky Péter gyógypedagógus, filozófia szakos bölcsész, 1989 óta oktat a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon, illetve jogelődjénél. Időközben vendégoktatója volt több németországi egyetemnek, melyeken hosszabb-rövidebb ideig kutatási tevékenységet is folytatott. Fő kutatási területe a gyógypedagógia – antropológia – etika hármasa, de a gyógypedagógiai ellátórendszer aktuális kérdéseivel is foglalkozik munkája során.

A második dékáni ciklusát töltő kari vezető számos változást kezdeményezett a szervezet stratégiai átalakítása és fejlesztése kapcsán. Dékánsága alatt folyamatosan - a korábbi időszakhoz képest is - nőtt a kar szerepvállalása a szakmapolitikai fórumok és testületek munkájában. Számos stratégiai megállapodást kötött fontos szakmai partnerekkel. A BGGyK részt vesz az esélyegyenlőségi törvény módosításának folyamatában, a kiváltási stratégia tervezésének és megvalósításának folyamatában, szakmai közössége rendszeresen véleményezi az alapvető jogok országos biztosa és az oktatási jogok biztosa anyagait. Munkatársai tevékenykednek az EMMI munkacsoportjaiban mások mellett a fejlesztő iskoláztatás, bilingvális oktatás területén, valamint képviseltetik magukat a Fogyatékosságügyi Országos Szakmai Kollégiumban, az Esélyegyenlőségi Kerekasztalon, a Felsőoktatási Műhelyben.

A Pro Caritate-díj a szociális ellátás fejlesztéséhez való hozzájárulásért, a gyermekvédelem, a fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációja érdekében, illetve az ezzel foglalkozó intézményekben kifejtett kiemelkedő szakmai vagy közszolgálati tevékenységért, valamint a nyugdíjbiztosítás terén a nyugdíjasokért végzett munka elismeréseként adományozható. Az elmúlt két évben a kar két oktatója, Cserti-Szauer Csilla és Kereki Judit kiemelkedő szakmai teljesítményét díjazta Pro Caritate-díjjal a szaktárca.

Forrás: ELTE BGGyK