Római kori díszpáncélok Brigetióból és környékéről

Római kori díszpáncélok Brigetióból és környékéről
09/30

2016. szeptember 30. 16:00

Arany 17 Rendezvényközpont (2900 Komárom, Arany János u. 17.)

09/30

2016. szeptember 30. 16:00 -

Arany 17 Rendezvényközpont (2900 Komárom, Arany János u. 17.)


2016. szeptember 30-án mutatják be Borhy László akadémikusnak, a BTK dékánjának „Római kori díszpáncélok Brigetióból és környékéről” című könyvét.

A Komáromi Klapka György Múzeum és az ELTE Bölcsészettudományi Kar Régészettudományi Intézet rendezvényén Borhy László a könyvvel azonos címen előadást is tart.

"Oktatói-kutatói pályám kezdetén, 1992-ben elkezdtem egy kevéssé kutatott római kori város, Brigetio régészeti feltárását. Centiméterről centiméterre haladva bontakozik ki előttünk egy gazdag lelőhely egykori lakóinak élete, és a sokszínű leletek alapján próbáljuk meg az itt élők mindennapjait rekonstruálni. Brigetio határvárosként, legiotáborként az itt előkerülő, időnként meglepően magas színvonalú leletek révén kiváló terepet kínál arra, hogy elhelyezzük nemcsak az egykori Pannonia tartomány, hanem a Római Birodalom viszonylatában egyaránt. Jelentősége és gazdagsága abban a tényben rejlik, hogy területén legio állomásozott, és ezáltal egyike volt a mintegy 20 000 városi ranggal rendelkező római település között annak a mintegy harmincnak, amely a gazdagságát a katonák rendszeres jövedelmének köszönhette. Vagyis: a Római Birodalom egy határprovinciájának a katonaság által meghatározott „nagyvárosában” vagyunk, amelynek földjéből a mindennapok használati tárgyai, latin nyelvű feliratok, fegyverek és művészeti alkotások, többek között falfestmények kerülnek elő" – mondta el az elte.hu-nak egy korábbi interjúban Borhy László.