Sajtóközlemény
2018.08.13.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) álláspontjáról a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak rendeleti úton történő hatályon kívül helyezési tervéhez kapcsolódóan.
- Az elmúlt napokban egyes sajtóorgánumokban olyan hírek és értelmezések láttak napvilágot, amelyek az ELTE álláspontját hibásan vagy hiányosan interpretálják azzal a kormányzati elképzeléssel kapcsolatban, amely a „társadalmi nemek tanulmánya mesterszak” rendeleti úton való megszüntetését célozza. Emiatt, annak ellenére, hogy az ELTE nem kíván ideológiai vagy politikai indíttatású vitákba beszállni, röviden egyértelműsítjük az ELTE álláspontját a témában.
- Az Egyetem a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak megszüntetésével kapcsolatban közvetlen megkeresést nem kapott a kormányzati szervektől. A társadalmi nemek tanulmánya mesterszak felmenő rendszerben történő megszüntetését célzó rendelettervezetről az ELTE a Magyar Rektori Konferencia (MRK) közvetítésével szerzett tudomást. A fenntartó az MRK-n keresztül kérte be a magyar felsőoktatási intézmények álláspontját a tervezett rendeleti szabályozással kapcsolatban.
- Nincsen tudomásunk arról, hogy mely tudományegyetemek, illetve felsőoktatási intézmények nyilvánítottak véleményt, és milyen tartalmú megjegyzéseket fűztek a tervezethez.
- Az ELTE a rendelkezésre álló véleményezési határidőn belül megfogalmazta a tervezettel kapcsolatos észrevételeit az MRK részére. Ebben az Egyetem határozottan és egyértelműen kifejtette egyet nem értését a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak rendeleti megszüntetésével kapcsolatban az alábbi pontok mentén:
- Az Egyetem kifogásolta, hogy az előterjesztés nem tartalmaz indokolást a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak megszüntetésével kapcsolatban. Kérte a fenntartót, hogy fogalmazzon meg indokolást, mert érdemi álláspontot csak annak ismeretében lehet kifejteni egy olyan mesterszak megszüntetésével kapcsolatban, amely a hatályos előírásoknak megfelelően, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság által előírt és felügyelt, a hazai és nemzetközi tudományos mércéknek megfelelő szaklétesítési eljárást követően 12 évvel ezelőtt került fel a felsőoktatási szakok jegyzékébe.
- Az Egyetem jelezte, hogy a megszüntetni kívánt társadalmi nemek tanulmánya mesterszak tartalmát a 18/2016. (VIII. 5) EMMI rendelet egy, a teljes hazai felsőoktatás minden alap- és mesterképzési szak, így a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak tartalmának felülvizsgálatát követően rögzítette, és a mai nappal is hatályos állapotában nyilvánosan tartalmazza, amely szabályozza a képzés tartalmát. A 2016-os felülvizsgálat során egyetlen minisztérium, tudományos, szakmai vagy társadalmi szervezet észrevételt, megjegyzést, aggályt vagy kritikát a szak tartalmával kapcsolatosan nem fejtett ki. Jelezte az Egyetem, hogy a 2015-ben benyújtott szakindítási kérelmét a legfőbb hazai tudományos testület, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság plénuma, melybe a nemzetközileg is kimagasló tudományos és oktatási tevékenység elismeréseként kerülnek a tagok, és ahová minden tudományterület delegál képviselőt, pozitívan bírálta el 2016/6/XIII/9. számú határozatában, és támogatta a képzés indítását.
- Kifejezetten utalt az ELTE a hivatkozott észrevételeiben arra, hogy Magyarország Alaptörvényének X. cikk (3) bekezdése garantálja a felsőoktatás és a tudomány autonómiáját, miközben rögzíti a kormány gazdálkodási kontrollját: „A felsőoktatási intézmények a kutatás és a tanítás tartalmát, módszereit illetően önállóak, szervezeti rendjüket törvény szabályozza. Az állami felsőoktatási intézmények gazdálkodási rendjét törvény keretei között a Kormány határozza meg, gazdálkodásukat a Kormány felügyeli.” Az ELTE rögzítette észrevételeiben, hogy a véleményezett előterjesztés, amely érvényes tudományos akkreditáció birtokában, rendeleti úton kíván megszüntetni egy konkrét szakot, sértheti az Alaptörvény fenti pontját.
- Az Egyetem az MRK részére megküldött észrevételeiben szakmai egyeztetést kezdeményezett a megszüntetni tervezett szak tartalmáról. Jelezte az Egyetem, hogy a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak oktatói most is, ahogy eddig is, szívesen folytatnak tudományos és szakmai vitát a szak tartalmáról, a képzési és kimeneti követelményekről.
- Az Egyetem egyértelműen és kifejezetten rögzítette, hogy szakmailag indokolatlannak tartja, hogy szakmai egyeztetés nélkül egy olyan, az összes szakmai szűrőn megfelelt mesterszak kerülne megszüntetésre, amely hosszútávon biztosíthatja olyan szakemberek utánpótlását, akik a férfiak és nők közötti társadalmi viszonyokkal és egyenlőtlenségekkel, így a család és a népesedés kérdésével, mindezek magyarországi és globális gazdasági és kulturális okaival és következményeivel foglalkoznak.
- Az Egyetem az MRK részére megfogalmazott észrevételekben pontosan megnevezett olyan szakmai témaköröket, amelyek nem hogy nem feleslegesek, hanem a magyar társadalom égető problémáira mutatnak rá, és amelyek megoldásában a kormányzat is kinyilvánította aktív részvételi szándékát. A társadalmi nemek tanulmánya mesterszak társadalomtudományos megközelítésben olyan témákat dolgoz fel az oktatás során, amelyek a férfiak és a nők viszonylatában, a magyar társadalom és a körülöttünk lévő világ akut és megoldásra váró konfliktusai.
Ezek például:
- a GYES-ről, GYED-ről a munkaerőpiacra visszatérő nők munkavállalási nehézségei: egy 2012-es hazai TÁRKI-kutatás során a GYES-en, GYED-en lévő nők fele mondta azt, hogy nincs munkahelye, ahová visszatérhet;
- a gazdasági válság hatásai a kelet-európai nőkre: egy 2015-ös hazai kutatás arra világított rá, hogy a 2008-as gazdasági válság a régió női lakosságát erőteljesebb mértékben érintette negatívan, mint a nyugat-európai nőket;
- a többek között a társadalmak elöregedése miatt fellépő gondoskodási krízis hatása a nőkre: az ápolási díjban részesülők háromnegyede nő; idős vagy tartósan beteg családtag ápolását 10-ből 7 ember elsősorban női családtag feladatának tartja;
- a gondoskodási krízis globális: kelet-európai nők saját családjukat hátrahagyva nyugat-európai intézményekben és otthonokban gondoskodnak az ottani idősekről, amely helyzettel az otthon maradó kelet-európai férfiak is nehezen birkóznak meg;
- a nők és férfiak jövedelme közti különbség az Eurostat adatai szerint jelenleg 14% Magyarországon;
- a frissdiplomások között nem találunk olyan képzési területet, ahol a férfiak kezdő bére ne lenne magasabb a nők kezdő bérénél;
- a halandósági mutatók nemek szerinti eltérései és az abban bekövetkezett változások.
- Az Egyetem tisztában van azzal, hogy a fenntartó minisztériumnak jogában áll a képzési portfólió megváltoztatása, beleértve egyes szakok indításának megakadályozása. Az ELTE a fenntartó döntését ezért tudomásul veszi, ugyanakkor fontosnak tartaná a témakörrel kapcsolatos szakmai és társadalmi vita előzetes lefolytatását.
- A sajtóban megjelentek olyan vélemények, amelyek kifejezetten azt sugallták, hogy a „társadalmi nemek mesterszak” megszüntetése a felsőoktatási intézmények részéről kijátszható. Az ELTE az ilyen spekulációktól és módszerektől elhatárolódik, ezért utalt a 2018. augusztus 10-i rövid sajtóközleményében arra, hogy a fenntartó döntését tiszteletben fogja tartani.
- Az Egyetem elkötelezett a tudomány és az oktatás Alaptörvényben is biztosított szabadsága iránt. Alaptevékenységét, beleértve oktatási és K+F+I tevékenységét mindenkor a magyar társadalom javára végzi, törekszik a társadalmi-gazdasági-természeti jelenségek tudományos igényű megismerésére és a felmerülő problémák hatékony tudományos kezelésében való részvételre.
Budapest, 2018. augusztus 13.
Eötvös Loránd Tudományegyetem