Siker az alternatív vitarendezésben

2017.03.07.
Siker az alternatív vitarendezésben
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának csapata 2017-ben hatodik alkalommal képviselte Magyarországot a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (International Chamber of Commerce - ICC) által Párizsban megrendezett nemzetközi Mediációs Versenyen, s az idei összeállításban az impozáns 12. helyen végzett a 65 résztvevő csapat között.

A tekintélyes esemény célja a mediáció mint alternatív vitarendezési módszer népszerűsítése, valamint az e területen dolgozó szakemberek közvetlen eszmecseréjének elősegítése. Idén az ELTE-t Balogh Annamária, Bíró Viktória, Juan Efraín Rocha és Varga Csaba képviselte. A csapat felkészítését 2016. szeptember óta Inzelt Éva, a Kriminológiai Tanszék adjunktusa végezte Varga Kálmán egyetemi hallgatóval. 

A mediáció a konfliktusok kezelésének, megoldásának hatékony eszköze, melynek során a felek egy független fél, a mediátor társaságában próbálnak közös megoldást találni a vitás kérdésekre. A mediátor nem a bíró szerepét hívatott betölteni, nem feladata eldönteni a vitát, csupán a párbeszédet próbálja előremozdítani. A versenyen idén 65 egyetem csapata vett részt a világ több mint 35 országából, így az ELTE-s csapatnak különleges alkalma nyílt, hogy különböző háttérrel rendelkező hallgatókkal és jogászokkal találkozzon és tanuljon tőlük. A négy elődöntőt a romániai University of Craiova-val, a Lotaringiai Egyetem csapatával (Université de Lorraine), a brazil Milton Campos és a University of Houston Law Center ellen játszották. A Preliminary Rounds-okat követően - egyetemünk történelmében először - hat nyertes mediációval és 232,25 ponttal jutott a csapat a legjobb 16 közé közé.

A nyolcaddöntőben az ellenfél a Universtity of Auckland csapata volt. Egy bíró az ELTE-seket jelölte győztesnek, kettő pedig az új-zélandiakat; a csapat 93 pontot szerzett. Az ELTE ÁJK csapata az összesítésben végül a 65 egyetem közül az óriási teljesítményt jelentő 12. helyen végzett, ezzel számos gratulációt és elismerést begyűjtött mind a szervezőktől, mind a többi résztvevő egyetemtől, mind pedig a bíráktól és a mediátoroktól. A szakemberek nagyon örültek annak, hogy Magyarországon is fontosnak tartják az alternatív vitarendezés népszerűsítését a joghallgatók körében. A csapat felkészülését anyagilag és szakmailag támogatta a Magyar Országos Közjegyzői Kamara, az Igazságügyi Minisztérium, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, az ELTE Hallgatói Önkormányzata, az ELTE Állam-és Jogtudományi Kara, valamint az ELTE Tehetséggondozó Tanácsa.