Sikeres konferenciából valóságos ünnep

2019.12.03.
Sikeres konferenciából valóságos ünnep
A Könyvtár- és Információtudományi Intézet kétévente megrendezett "Valóságos könyvtár – könyvtári valóság" konferenciája mára a hazai könyvtár- és információtudomány legjelentősebb szakmai rendezvényévé nőtte ki magát. Idén már több mint ötven előadó osztotta meg eredményeit nagyszámú közönség előtt a Bölcsészettudományi Karon.

Az idén november 26–27-én negyedik alkalommal megrendezett konferencia előadói a könyvtár fogalmáról és a tudományos életben betöltött szerepéről beszéltek, továbbá személyes emlékeik felidézésével közösen gondolkodtak a jövő kihívásain. Az eseményen köszöntőt mondott Borhy László akadémikus, az ELTE rektora, Bartus Dávid, az ELTE BTK tudományos dékánhelyettese, Kiszl Péter, a Könyvtár- és Információtudományi Intézet igazgatója, valamint Sörény Edina, az EMMI Könyvtári és Levéltári Főosztály vezetője. Vida Tivadar egyetemi tanár, a Régészettudományi Intézet igazgatója régész szemmel számolt be a kutatásaihoz kötődve Európa-szerte bejárt könyvtárakról. Balázs Géza egyetemi tanár, a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet általános intézetigazgató-helyettese a technológiai fejlődés jövőnkre gyakorolt hatását vizsgálta, hitet téve a könyvtár és a könyv jövője mellett.

A konferencia első napja hagyományosan a könyvtár- és információtudomány, illetve a felsőfokú képzés helyzetelemzésével foglalkozott. Borsodi Csaba, az ELTE BTK korábbi dékánja levéltári források alapján elemezte a Könyvtártudományi Intézet 1949-es megalakulásának körülményeit, Eszenyiné Borbély Mária, a Debreceni Egyetem adjunktusa pedig a könyvtároshallgatók digitális kompetenciafelkészültségét vizsgálta. Újdonságot jelentett a könyvtári valóság szempontjainak megjelenítésében, hogy

a képzés eredményeiről és kihívásairól kilenc szakmai együttműködő partner cserélt tapasztalatot,

valamint hogy a Magyar Könyvtárosok Egyesülete és az Informatikai és Könyvtári Szövetség vezetői is kifejtették gondolataikat. A megjelenteket videóüzenetben Christine Mackenzie, az International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) elnöke is üdvözölte.

Az első nap délutánján a tudományos eszmecsere szinte észrevétlenül alakult át egyfajta ünnepé: a könyvtárosképzés, illetve a könyvtár- és információtudomány emlékezetes ünnepévé. Bár a 70 éve indult egyetemi oktatásról már a megnyitó előadásokban is hallhattak a résztvevők, a pódiumbeszélgetés élményei tették igazán átélhetővé az elmúlt 70 év jelentőségét. A második nap a folyamatban lévő kutatások ismertetésével folytatódott: oktatók és doktoranduszok előadásai könyvtörténettől a mesterséges intelligenciáig, esélyegyenlőségtől az okos könyvtár koncepciójáig fogták át a tudományterület teljes spektrumát.

A Művészetközvetítő és Zenei Intézet hallgatóinak fuvolakoncertje, majd Sebestyén György professor emeritus szavaival megnyitott kamarakiállítás új szintre emelte a tudományos műhely működését. A Bibor Máté és Radó Rita rendezte jubileumi kiállítás január végéig tekinthető meg, majd Fodor János gondozásában virtuális gyűjteményként él tovább, melynek folyamatos bővítéséhez várják a könyvtáros hallgatók és oktatók minden generációjának közreműködését. A kötetlen szakmai diskurzusokra és az évfolyamtalálkozókra az XO Étteremben zajlott állófogadás nyújtott lehetőséget.

A konferencia előadásainak anyagaiból – immár hagyományosan – tanulmánykötet készül, mely várhatóan 2020 nyarán jelenik meg.

A rendezvény az ELTE Alumni Központ támogatásával valósult meg.

Forrás: eltelis