SozialMarie-díjas a BAGázs Jogklinika Program

2016.05.17.
SozialMarie-díjas a BAGázs Jogklinika Program
2016. május 1-jén SozialMarie-díjat nyert a BAGázs Jogklinika Program, melynek vezetője Kovács Krisztina, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Kriminológiai Tanszékének PhD-hallgatója. A SozialMarie a legrégebbi európai társadalmi innovációs díj, amely 2005 óta minden évben 15 társadalmi innovációs kezdeményezést díjaz.

Az összesen 54.000 euro értékű pénzbeli elismerés mellett – melyből a BAGázs Jogklinika Program 2000 eurós támogatásban részesült – a SozialMarie nyilvánosságot biztosít az olyan projekteknek, amelyek új megközelítésmódokkal innovatív válaszokat adnak társadalmi kihívásokra. A bírálati szempontok között a társadalmi problémák újszerű megoldása, a célcsoport elérése és a hatékony megvalósítás szerepelnek. A díj célja, hogy szorosabbra szője a társadalmi innovációk hálózatát, és párbeszédet kezdeményezzen a társadalmi innováció témájáról.

A BAGázs Közhasznú Egyesület Jogklinika Programja a bagi romatelepen élőknek nyújt jogi segítséget és adósságkezelő szolgáltatást. A jogon kívüli helyzettel foglalkoznak, ami elsősorban adósságcsapdát, illegális életvitelt, hátrányos megkülönböztetést és a teljes jogú társadalmi tagság elvesztését jelenti. Elsődleges céljuk, hogy joghallgató önkéntesek aktív közreműködésével segítsék a jogi helyzet rendezését és a legális életvitel kialakítását, majd személyes és csoportos támogatással megtartsák a telepi romák ez irányú elkötelezettségét, mindezzel párhuzamosan hassanak a helyi intézményekre, a romatelep közvetlen környezetére és általuk a többségi társadalomra.

A Program módszertana egy speciális helyzetben (jogon kívüliség) ötvözi a mentorprogramok fejlesztő szemléletét a jogklinikák gyakorlatorientáltságával, így erősíti a résztvevők jogtudatosságát, emellett felelősségvállalásra és érdekképviseletre tanítja és motiválja az embereket jövőjük alakításával kapcsolatban. Az elmúlt 3 félévben 52 joghallgató teljesítette sikeresen az aktív telepi jelenlétet megkövetelő jogi segítségnyújtó kurzust, a hozzá kapcsolódó adósságkezelő csoport pedig ma már a telepiek háromnegyedének állandó tagságával működik. A zsűri értékelésében kiemelte, hogy a BAGázs sokrétű és fáradhatatlan, innovatív munkát végez; munkájuk visszaadja a helyi romák hitét a jogszerű életben, amelyen közösen érdemes dolgozni.

A programról korábban itt írtunk.

Forrás: ELTE ÁJK