Szó, jelentés, dallam

Szó, jelentés, dallam
05/29

2018. május 29. 16:00

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F, 234.)

05/29

2018. május 29. 16:00 -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F, 234.)


A tradicionális kelet-európai zsidó kultúrában a szöveg intellektuális megértésének feltétele, hogy a szöveg megjelenjen a hangzásban, dallammal. A szöveg lényegéhez a dallamon keresztül lehetett eljutni, és a dallam volt az elsődleges az élményben és az átélésben. Frigyesi (Niran) Judit tart előadást a kelet-európai zsidó kultúráról az Assziriológiai és Hebraisztikai Tanszék meghívására.

Avigdor Hameiri írta nagyapjáról, hogy „olyan vallásos volt... [hogy] abszolút nem volt vallásos.” A héber nyelvű kultúra, az „Istenfélő könyvek” tanulmányozása (amelyeknek Hameiri szerint „semmi köze nem volt az istenfélelemhez”) a teste volt. A szavak, a nyelv az „élő, organikus, vérével táplált bőre [volt], ezt a bőrt táplálta nagyapa olyan hallatlan szerelemmel, amelyet sehol és senkinél nem láttam soha többé”.

Az előadás azt elemzi, hogyan tanulta meg és mit jelentett az egyén számára ez a kultúra, amelyben tehát a tudásanyag az ember biológiai létévé vált, és amelyben a szavak és azok értelme olyan szorosan összeforrott dallamokkal és hangzásokkal, hogy ezekről (szóról, dallamról és jelentésről) nem lehetett különvaló elemekként beszélni.

Frigyesi (Niran) Judit zenetudós, népzenekutató, író, költő, tanár, a Bar-Ilan és a Tel-Aviv Egyetem docense. Kutatásai fókuszában a 19. és a 20. századi zene és irodalom, Bartók Béla zenéje, az Európán kívüli kultúrák rituális zenéi, valamint a zsidó ima dallamai állnak. Művészi munkái: novellák, versek, fényképek és fényképmontázsok, film és multimédia.

Forrás: Facebook