Tehetségek Szolgálatáért Életműdíjat kapott Horváth Gyula

2021.03.14.
Tehetségek Szolgálatáért Életműdíjat kapott Horváth Gyula
Az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatikai Tanszék címzetes egyetemi docensének a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Kitüntetési Bizottsága ítélte oda a díjat a versenyprogramozással, informatikai diákolimpiákkal kapcsolatos tehetséggondozásban végzett önzetlen, eredményes, sok éves áldozatos munkája elismeréseként.

Horváth Gyula évek óta a versenyprogramozással, informatikai diákolimpiákkal kapcsolatos tehetséggondozás ikonikus alakja:  a József Attila Tudományegyetem Számítástudomány Tanszéken dolgozott nyugdíjazásáig, majd Budapestre költözve munkáját az ELTE IK Média- és Oktatásinformatikai Tanszék címzetes egyetemi docenseként folytatta. Oktatási területe az algoritmusok és adatszerkezetek, míg kutatási területe az automata-elmélet és formális nyelvek voltak. A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) szegedi csoportjának volt aktív munkatársa, majd a Tehetséggondozási Szakosztály alelnökeként a diákolimpiákkal kapcsolatos teendőket végzi.

1992-től az INFODIDACT/INFOÉRA országos tanárkonferenciák kedvelt előadója és egyik főszervezője. Az NJSZT versenyrendszerében a felsősök és középiskolások számára rendezett Nemes Tihamér Nemzetközi Informatikai Tanulmányi Verseny programozás kategóriájában és az OKTV programozás kategóriájában feladatkitűző, tesztelő, feladatsor-összeállító. A mélyebb algoritmusismeretek elsajátítását lehetővé tevő MESTER feladatbank létrehozója, programozója és karbantartója. A versenyprogramozásban kitűnő diákok számára az olimpiai válogatóversenyek feladatsorainak elkészülését irányítja, sok-sok feladatötlettel és tesztkészítéssel maga is részt vesz a feladatsorok összeállításában.

A kezdetek óta felkészítője a Közép-Európai Informatikai Diákolimpiára (CEOI) és a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiára (IOI) kiválogatott magyar csapatnak. Csapatvezetőként részt vesz ezeken az olimpiákon, fáradhatatlanul fordítja a versenyfeladatokat. A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiák szakmai kézikönyvének, a SYLLABUSnak a megalkotója, az olimpiai közösség egyik prominens személyisége. A középiskolás versenyeken kitűnt diákok számára szervezője az ELTE-n az egyetemisták programozási versenyének, a nemzetközi egyetemista programozóverseny (ACM ICPC) felkészítője, szervezője és csapatvezetője.