Terepgyakorlatok a szombathelyi tanárképzésben
A Biológiai Tanszék fokozottan figyel arra, hogy az állat- és növénytan egyaránt megjelenjen a terepgyakorlatok során – meséli Pintér Gréta biológia szakos hallgató, aki kellemes emlékeket őriz a Tömördi Madárvártáról, ahol a többhétvégés gyakorlat során talajcsapdákat állíthattak rovaroknak, vizsgálhatták, milyen fajok jellemzőek az adott területre és madárgyűrűzésben is részt vehettek. Eltölthettek három napot az Őrségben is, ahol túrázva vizsgálták az élővilágot a Nagy Lajos Gimnázium biológia fakultációs diákjaival és tanáraival karöltve. A terepgyakorlatok csúcspontja pedig az Adria volt, ahol a hallgatók három napon keresztül a tenger élővilágát és környező növényzetét vizsgálva mélyedtek el a biológiában, tintahalat boncolva, medúzát tanulmányozva és nemzeti parkokat látogatva. Egy-egy ilyen alkalommal a biológiatudomány olyan aspektusai is felkelthetik a hallgatók érdeklődését, amelyekre tantermi környezetben nem figyelnének fel – tette hozzá Pintér Gréta.
A Földrajzi Tanszék hatodéves hallgatói a terepgyakorlatokat ötnapos észak-magyarországi tanulmányúttal kezdték, ahol a természetföldrajz mellett társadalomföldrajzzal is foglalkoztak. Tavaly Ausztria leghosszabb gleccserét, az ország legmagasabb hegycsúcsa alatt húzódó Pasterzet látogatták meg, a többórás túra közben részletekbe menő előadásokat hallgatva a gleccserek és olvadékvizek természetföldrajzi és biológiai sajátosságairól. A társadalomföldrajz tematikájába illeszkedett a Nestlé büki gyárában lett látogatás Baranyai Gábor főiskolai docens vezetésével, Lenner Tibor tanszékvezető egyetemi docens pedig Tapolcára és a Szent György-hegyre vitte a hallgatókat. Tanulmányaik megkoronázása az a választható terepgyakorlat volt, amelynek keretében Szlovénia legmagasabb pontját, a 2864 méter magas Triglav csúcsát támadták meg embert próbáló túra keretében. A résztvevők élőben figyelhették meg a függőleges éghajlati övezetesség sajátosságait, és olyan oldási formákat, csipkézett hegygerinceket és kárfülkéket láttak, amelyeket előtte csak tankönyvekben.
A két szak terepgyakorlatainak szervezésében fontos szerepet játszik Török Tamás laboráns, aki szervezőtársaival az idei évre szabadon választható tárgyként is szeretné meghirdetni a szlovákiai túrát, hogy a nem földrajz szakos hallgatók is szerezhessenek hasonló, életre szóló élményeket. "Mindenkire büszke vagyok, mert aki megmássza a hegyet, az óriási akaraterőről és a természet nagyfokú szeretetéről tesz tanúbizonyságot" – fogalmazott.
A terepgyakorlatokról még több fotó található az ELTE SEK honlapján.